10 tipů, jak se motivovat ke cvičení

Pořád se odhodláváte začít cvičit, ale nikdy se nepřinutíte? Přestane vás cvičení po pár dnech bavit? Následujících deset tipů vám pomůže najít ztracenou motivaci a přimět se cvičit pravidelně.

1. Stanovte si dosažitelné cíle
Nemá cenu si slibovat, že budete cvičit pětkrát týdně, když víte, že to svého rozvrhu prostě nevměstnáte. Promyslete si, co můžete stihnout a určete si jeden hlavní cíl, kterého chcete dosáhnout (například zpevnit tělo, shodit pět kilo, připravit se na maraton). Podle svého času a cíle si naplánujte splnitelný cvičební rozvrh.

2. Odměňte se za dodržení plánu
Odměňte se za každý týden, kdy se vám podaří dodržet svůj cvičební plán. Odměnou může být třeba nový kousek oblečení,
vstupenka na koncert, poležení ve vaně s pěnou a podobně. Za splnění hlavního cíle si slibte něco, po čem už dlouho toužíte. Až cíle dosáhnete, nezapomeňte svůj slib splnit!

3. Veďte si cvičební deník
Pravidelně si zapisujte své pokroky (i případné neúspěchy). Pokud chcete například zhubnout, stanovte si jeden den v týdnu, kdy se zvážíte a váhu si poznamenáte.

4. Inspirujte se ostatními
Nalepte si na ledničku, nebo k počítači fotku člověka, jehož postava se vám líbí. Vynechejte ale všechny anorektické modelky, které vás budou jen zbytečně stresovat a vypěstujete si z nich maximálně poruchy příjmu potravy. Vyberte si někoho, kdo si postavu zlepšuje cvičením a vypadá zdravě.

5. Najděte si parťáka
Když budete chodit cvičit s někým dalším, snáze se přinutíte, protože nebudete chtít druhého zklamat. Po cvičení s kamarádkou nebo kamarádem můžete navíc zajít na kávu a probrat novinky z posledního týdne.

6. Udělejte si z cvičení zábavu
Pokud nesnášíte aerobic, nenuťte se do něj, i když vám všichni ostatní říkají, že jim přijde skvělý. Vyberte si cvičení, které vám osobně vyhovuje a při kterém se cítíte dobře.

7. Vytáhněte oblíbené kalhoty
Najděte svoje oblíbené kalhoty, do kterých se už pět let nevejdete. Nechte je ležet někde, kde je budete mít stále na očích a kde vám budou připomínat, jak můžete díky cvičení zase vypadat.

8. Zlepšení nálady
Když se vám nebude chtít jít cvičit, vzpomeňte si, jak skvěle jste se cítili po minulé hodině cvičení. Během sportu se v těle vyplavují endorfiny, které vás zbaví stresu a zlepší vám náladu. Proč se o to zbytečně ošidit?

9. Poslouchejte svou oblíbenou hudbu
Poslouchejte při cvičení svou oblíbenou hudbu, která vás vždycky dobře naladí. Cvičení vám pak bude lépe utíkat a budete se při něm bavit.

10. Vyzkoušejte něco nového
Nevydržíte dlouho u jednoho cvičení? Vyzkoušejte pravidelně něco nového. Najděte si lekce zajímavých druhů cvičení ve vašem okolí, zajděte na hodinu k jinému cvičiteli, běžte do nové posilovny, nebo si zaběhejte na trase, kde jste zatím nikdy nebyli. Objevíte nová místa a poznáte další lidi, kteří vám mohou cvičení zpříjemnit.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Eva (15.08.2008)
Moc pěkný článek, vyzkouším to, děkuju :)
Pěkný den
Re:
Autor: Adelkaj (15.06.2011)
Souhlasím, taky mě to navnadilo. Po dovče hned začnu.
screw you
Autor: screw you (04.12.2012)
screw you
Parťák
Autor: Bruska (29.12.2012)
Tak ten parťák je asi to nejtěžší ....
motivacia
Autor: erika (28.05.2013)
Ja som tiež sa snažila nejak motivovať a pred mesiacom som našla peknú motivačnú stránku www.motivujsa.com kde sú dobre motivačné články a dosť mi to pomáha a keď sa mi nechce čítať, tak na facebooku si prezerám motivačné obrázky na www.facebook.com/Mot… Skúste to. Mne to pomáha.
Motivační tip
Autor: Sportexo.cz (02.07.2013)
Někdy pomůže i zakoupení cvičební pomůcky. Stačí i něco malého. Člověka to pak donutí, když už do toho investoval nějakou částku.
Svaly a ine...
Autor: Peter Petranik (27.10.2013)
Kazdy kto sa venuje kulturistike vie ze clovek pride do bodu kedy v cviceni dosiahol svoje maximum- co znamena ze uz neprichadza vecsi prirastok svalovej hmoty, v posilovni uz nedokaze prekonat istu vahu ktora je zatial jeho maximum a mnoho inych pripadov ako aj zhodenie prabytocneho tuku na ktore ponuka riesenie tato stranka-www.kvalitnesvaly.co…
článek
Autor: N.G. (05.01.2014)
Spoustu bodů zpochybňuji. Článek je hezky rozepsán, ale nedokážu si představit že bych se podle něj řídil. Věnuji se cvičení dlouho a napsal jsem i knihu. Nic méně body 7, 8, 9 a 10 zkutečně fungují parádně.
Pevné bříško
Autor: Kaja.krylova (10.04.2014)
Nejlepší rady jak si zpevnit vaše bříško najdete zde!
Autor: Motivace (15.05.2014)
Chcete diskutovat o motivaci ? Nebo se dozvědět nějaký zásady, které nutno vědět.
Pokud máte zájem fb: www.facebook.com/pag…
Autor: Denysse (15.12.2014)
přesně takhle to funguje! :) narazila jsem na to náhodně ale já to takhle dělala :) stanovte si cíle .. je užasný pocit jich dosáhnout a musím říct že ty odměny za vykonanou práci musí být pořádně o to víc se vám do toho chce ^^
Příběhy
Autor: Míša (25.11.2015)
Motivují vás příběhy a články druhých lidí? :) Mě třeba hodně. Víc než většina jiných věcí. Třeba tenhle je super.
Motivácia ako základ
Autor: Maroko (17.10.2016)
tu je takisto super clanok o motivacii + motivacne v...skolaobjemu.eu/motiv…