7 cviků před startem na hory

Než vyrazíte na hory, vyplatí se zpevnit střed těla, stehna a hýždě. Díky tomu si vychutnáte radost z carvingových obloučků i dlouhé sjezdy. Jak na to, ví trenérka Hanka Kynychová.

1) DŘEPY - SQUATY

Nohy dejte na šířku boku. Podřepněte v kolenou, lehce předkloňte trup a předpažte. Nadechněte se a hýžďový sval držte nad patou. S výdechem narovnejte trup, podsaďte pánev, stáhněte hýžďě a vtáhněte břišní sval. Vydržte 5 vteřin.
Opakování: 30 až 50x

2) VÝPADY VZAD

Nohu, se kterou uděláte výpad vzad, opřete o špičku a pokrčte v koleni. Paže musejí pracovat stejně, jako když běžíte – protilehlá ruka, protilehlá noha. Připravenou nohou udělejte dlouhý výpad vzad a nohu opřete o špičku tak, aby pata byla vzhůru. Pokrčte koleno a dejte pozor, aby při výpadu zůstala rovná záda a vtažené břicho. Nepředklánějte se.
Opakování: na každou nohu 15 až 20x ve 3 sériích

3) VÝSKOK

Připravte se na výskok jako v atletice na start v blocích – zadní nohu nechte opřenou o špičku a u přední nohy nechte patu před kolenem. Zadní nohou udělejte krok vpřed, odrazte se a vyskočte. Koleno druhé nohy pokrčte.
Opakování: 8 až 10x na každou nohu ve 3 sériích

4) KNEE UP

Udělejte podřep na stojné noze, druhou nohu zanožte a opřete se o špičku. Zadní nohu přednožte. Pokrčte v koleni, které držíte ve výši kyčelního kloubu. Ruce pracují, jako když běžíme.
Opakování: 30x na každou nohu ve 3 sériích

Díky zpevněným šikmým břišním svalům si užijete dlouhý oblouček na carvingových lyžích. Pevné stehenní a hýžďové svaly zase zaručí, že bez problému zvládnete kilometrové sjezdovky, aniž by vás bolela stehna či kolena.

5) BALANČNÍ TRÉNINK

Postavte se na jednu nohu, druhou pokrčte v koleni a zdvihnete koleno do úrovně kyčle. Ruce dejte do upažení. Zpevněte střed těla. Oči se dívají rovně. Pomalu zaklánějte hlavu, přičemž se oči dívají nahoru. Ruce spojte nad hlavou a dlaně tlačte do sebe. Vydržte tak 15 až 20 vteřin.
Opakování: 5x na každou nohu

6) POSILOVÁNÍ ŠIKMÝCH BŘIŠNÍCH SVALŮ

Postavte se do roznožení, jednu nohu unožte a opřete o špičku. Připravte si na stejné straně paži do vzpažení. Ukloňte se v trupu a přitáhněte koleno a loket k sobě.
Opakování: 30x na každou stranu ve 3 sériích

7) KOMPLEXNÍ CVIK

Nohy nechte mírně od sebe, opřete o špičky a paže opřete o předloktí. Zpevněte střed těla a neprohýbejte se v zádech. Střídavě zanožujte pravou a levou nohu. Každá noha by mela mít vždy výdrž 10 vteřin.
Opakování: 30x na každou stranu ve 3 sériích


Článek vyšel v časopise Dieta 12/2015.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.