Aikido

Aikido je japonské bojové umění, které je zaměřené na sebeobranu. Rozvíjí jedince nejen po jeho fyzické stránce, ale také po stránce psychické, neboť propaguje myšlenku neagresivity. Zakladatelem aikida je Morihei Uešiba, který vypracoval základy pro toto bojové umění. Do Evropy se aikido dostalo přes Francii, kde se stalo oblíbeným již v 60. letech minulého století.

Jednotlivé techniky jsou složitější na vysvětlení, nicméně používají se zejména údery, páky a hody. Dále můžeme protivníkovi znemožnit jeho útok horizontálními, vertikálními, diagonálními a jinými pohyby kolem jeho boků. Nejprve je nutné se naučit základní pohyby (tai-sabaki) a pády (ukemi), pak se pokračuje v technikách v postoji (tači-waza) a v kleče (suwari-waza). Pro pokročilejší jedince se techniky doplňují o práci s tradičními zbraněmi (nůž - tantó, dřevěný meč - bokken, ostrý meč – shinken, katana, krátká hůl - džó).

Aikido se dá provozovat na několika stupních, které jsou dvojího typu. Jednak jsou to tzv. Kjú stupně, kterých je šest a počítají se sestupně, první stupeň je tedy nejlepší, a pak jsou to tzv. Dan stupně, kterých je deset, ale počítají se vzestupně.

Kdo může aikido cvičit

Aikido je vhodné především pro mladší generace, začít s ním ale mohou i generace starší. Vzhledem k nácvikům pádových technik a celkové povaze aikida je toto umění sebeobrany nevhodné pro těhotné ženy, nebo pro ty, kteří mají zdravotní problémy.

Proč právě aikido

Aikido je umění sebeobrany, které rozvíjí po psychické i fyzické stránce. Pravidelným cvičením si formujete postavu a zvyšuje se vaše fyzická kondice.

Co je pro aikido potřeba

Na cvičení potřebujete kimono (pro některé kurzy aikida je dostačující i běžné sportovní oblečení). Můžete si zakoupit také různé druhy zbraní, které se v aikidu mohou používat.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.