Aikido

Aikido je japonské bojové umění, které je zaměřené na sebeobranu. Rozvíjí jedince nejen po jeho fyzické stránce, ale také po stránce psychické, neboť propaguje myšlenku neagresivity. Zakladatelem aikida je Morihei Uešiba, který vypracoval základy pro toto bojové umění. Do Evropy se aikido dostalo přes Francii, kde se stalo oblíbeným již v 60. letech minulého století.

Jednotlivé techniky jsou složitější na vysvětlení, nicméně používají se zejména údery, páky a hody. Dále můžeme protivníkovi znemožnit jeho útok horizontálními, vertikálními, diagonálními a jinými pohyby kolem jeho boků. Nejprve je nutné se naučit základní pohyby (tai-sabaki) a pády (ukemi), pak se pokračuje v technikách v postoji (tači-waza) a v kleče (suwari-waza). Pro pokročilejší jedince se techniky doplňují o práci s tradičními zbraněmi (nůž - tantó, dřevěný meč - bokken, ostrý meč – shinken, katana, krátká hůl - džó).

Aikido se dá provozovat na několika stupních, které jsou dvojího typu. Jednak jsou to tzv. Kjú stupně, kterých je šest a počítají se sestupně, první stupeň je tedy nejlepší, a pak jsou to tzv. Dan stupně, kterých je deset, ale počítají se vzestupně.

Kdo může aikido cvičit

Aikido je vhodné především pro mladší generace, začít s ním ale mohou i generace starší. Vzhledem k nácvikům pádových technik a celkové povaze aikida je toto umění sebeobrany nevhodné pro těhotné ženy, nebo pro ty, kteří mají zdravotní problémy.

Proč právě aikido

Aikido je umění sebeobrany, které rozvíjí po psychické i fyzické stránce. Pravidelným cvičením si formujete postavu a zvyšuje se vaše fyzická kondice.

Co je pro aikido potřeba

Na cvičení potřebujete kimono (pro některé kurzy aikida je dostačující i běžné sportovní oblečení). Můžete si zakoupit také různé druhy zbraní, které se v aikidu mohou používat.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Fotka
Autor: Kubajz (11.09.2008)
Proc figurant na fotce drzi katanu obracene? Myslim ze existuji i lepsi fotky :-))))
Re: Fotka
Autor: Tomas (15.09.2008)
Treba je to levak ;-) ale asi by bylo opravdu lepsi tam dat neco jinyho.
Re: Re: Fotka
Autor: Barbora (15.09.2008)
Díky za upozornění. Lepší fotku teď bohužel nemáme k dispozici, ale pokud najdu jinou, vyměním ji.
Fotka
Autor: Michal (25.11.2010)
Figurant nedrží "katanu" obráceně, postoj a držení meče připomíná obranný kryt, i když po technické stránce ne zrovna dobře provedený (ale možná že jen fotografie zkresluje), ale tento kryt se v aikido nepoužívá, vyučují ho jiné školy primárně zaměřené na boj s japonským mečem.

Co se týká vhodnosti foto, byla by lepší fotka bez zbraně a vystihující cvičení s partnerem.
Autor: fury (07.09.2011)
Katana ať je to levák nebo pravák se vždy drží, pravou rukou u "cuby" a levou dole.