Atletika

Jeden z nejpopulárnějších sportů, které se představí na program olympijských her má také nejbohatší program : předvede se na 2 000 atletů v tradičních disciplínách královny sportu.

Základní informace

Místo konání: Olympijský stadión - olympijský park (výchozí stadion, kombinované akce); The Mall (silniční akce)
Datum konání: pátek 3. srpna - neděle 12.srpna
Medailové události: 47
Sportovci: 2000

Atletika je dokonalým vyjádřením olympijského hesla „Citius, Altius, Fortius“ („Rychleji, výše, silněji“) - soutěž vyžaduje, aby sportovci běželi rychleji, házeli dále, skákali výše nebo měli skok delší než jejich soupeři. Se dvěma tisíci atlety soutěžícími ve 47 disciplínách, je atletika je největší sport na hrách.

Základy

Běžecké disciplíny se odehrají na zbrusu novém olympijském stadiónu, kde se odehraje 24 disciplín (12 pro muže, 12 pro ženy) - zejména běhy na vzdálenosti od 100 m až 10.000 metrů. Dále zde budou běhy přes překážky, kterých v areálu mají více než 500. Běhy se konají ve více kolech - nejlepší se utkají ve finále.


Atletika - Barbora Špotáková

 

Odehraje se též pět „silničních“ událostí: maratóny mužů a žen (12 a 5. srpna v uvedeném pořadí), muži a žen 20km závodu chůze odstartují 4 a 11. srpna v uvedeném pořadí), a 50 km mužský závod v chůzi.

Mimo běhu uvidíme na stadionu tyto disciplíny: čtyři „vrhací“ disciplíny pro muže i ženy, a to vrh koulí, oštěp, diskem a kladivem a čtyři „skákací“ disciplíny, pro muže i ženy. Ve skoku do výšky sportovci mají za úkol skákat výš než jejich soupeři, ve skoku dalekém a trojskoku, se snaží skočit dále. Hry opět začínají kvalifikační fázi, s nejlepšími sportovci se soupeři utkají ve finále.

Královnu atletiky tvoří dvě události: kombinovaný desetiboj pro muže a pro ženy sedmiboj. Zde se soutěžící utkají ve všech hlavních disciplínách atletiky.

Olympijská atletika, historie a současnost

Starověké olympijské hry znaly z atletiky sprint na zhruba 192 metrů. Vítězové v tomto případě byly zaznamenáni již v roce 776 před Kristem. První moderní olympijské hry v roce 1896 zahrnovaly maratón, který byl navržen speciálně, aby se vzdal hold starověkému Řecku.


Roman Šebrle, atlet

 

V roce 1908, byl závod na vzdálenost prodloužena z asi 25 mil na 26,2 mil (cca 42.195 km). Tato vzdálenost se stal standardem pro maratón a platí.

Na letošních OH se budou všechny nesilniční disciplíny odehrávat na olympijském stadionu v novém olympijském parku. Tento bude mít kapacitu 80.000 diváků během her, bude také hostit slavnostním zahájení a závěrečné ukončení.

Zajímavosti:

Velká Británie je domovem rozsáhlé sítě klubů atletiky. Navštivte stránky IAAF (Mezinárodní asociace atletických federací) pro více informací: IAAF

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: