Badminton

Badminton je sport pro dva (resp. dvě dvojice), kde proti sobě protivníci raketou odpalují opeřený míček přes síť a snaží se, aby oni sami neudělali chybu a naopak ji udělal soupeř. Tento sport zná řada lidí především ze svého dětství, proto může leckoho překvapit, že badminton patří mezi nejrychlejší raketové sporty, míček může dosáhnout rychlosti až 300 km/hod.

Na rozdíl od raketových sportů jako tenis či squash se pro badminton používá speciální opeřený míček, v praxi se však hojně využívá i plastových míčků, které sice mají horší kvalitu, ale pokud sport neprovozujete profesionálně, bohatě s ním vystačíte. Míček má stanovenou hmotnost v rozmezí 4,74 až 5,50 gramů a délka per se pohybuje mezi 62 a 70 milimetry.

Hra se hraje na dva vítězné sety, set vyhrajete, pokud získáte 21 bodů. Strana, která vyhraje v prvním setu, má ve druhém privilegium podání. Mezi jednotlivými sety bývají dvouminutové přestávky, pokud ale nehrajete profesionálně, můžete si dopřát i delší.

Badminton má i speciální hřiště, a to dokonce i zvlášť pro dvouhru a čtyřhru. Pro dvouhru se využívá kurtu o délce 13,40 metrů a šířce 5,18 metrů. Síť musí být vyrobena ze šňůry, která je spletena do pravidelných ok o velikosti v rozmezí od 15 do 20 mm. Je široká minimálně 6,1 metru a vysoká 760 mm. Horní okraj sítě musí být umístěn 1,524 metru od povrchu dvorce. Pokud soupeř zahraje míček mimo vymezené území nebo míček nestihne odpálit, dělá chybu a bod získává protivník.

V České republice je badminton velice oblíbený, o čemž svědčí i vynikající profesionální hráči, kteří dosahují slušných výsledků v různých soutěžích.

Kdo může badminton hrát

Badminton je hra učená opravdu pro všechny. Hrají ho muži i ženy různého věku a je to také sport, který může hrát celá rodina i s dětmi. Jediným háčkem je, že starší lidi a začátečníci nemusí být dostatečně rychlí, což ale pro rekreační formu badmintonu není až tak důležité.

Proč hrát právě badminton

Badminton je hra, která zvyšuje fyzickou kondici a navíc procvičuje postřeh a rychlost. Pravidelným hraním si zpevníte svaly a můžete také zhubnout hezkých pár kilo.

Co je pro hraní badmintonu potřeba

Na hraní badmintonu budete potřebovat speciální raketu a míček na badminton. Nutností je také kvalitní sportovní obuv a pohodlné oblečení.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.