Beach volejbal

Beach volejbal (z anglického Beach volleyball, česky také plážový volejbal) je míčový sport, který je dnes rozšířen po celém světě a jeho obliba a počet hráčů neustále roste. Beach volejbal vychází z klasického šestkového volejbalu s dvěma hlavními rozdíly. Hraje je se na písku a proti sobě nastupují vždy dva páry hráčů. A co že dělá plážový volejbal tak atraktivní?

Je to především fakt, že se beach volejbal, oproti klasickému šestkovému volejbalu, hraje převážně venku (v zimě se beach volejbal může hrát ve vyhřívaných halách), což je pro hráče (i diváky) velmi atraktivní. Navíc není potřeba takové množství hráčů, abyste si mohli zahrát zápas.

Beach volejbal je tak spojen s opálenými hráči ve slunečních brýlích, což mu samozřejmě přitahuje další pozornost. Nejinak je tomu i v České republice. Pojďme se podívat na historii beach volejbalu a na některá základní pravidla.

Historie beach volejbalu

Beach volejbal vznikl po první světové válce, kdy si vojáci krátili chvíli pinkáním na plážích. Postupně se přesunul do Evropy a Jižní Ameriky, kde se začal rychle rozšiřovat. První turnaje se hráli již v roce 1930 v USA a Brazílii. Postupem času se beach volejbal rozšířil po celém světě a po olympijských hrách v Barceloně se v roce 1993 stává olympijským sportem.

Základní pravidla

V beach volejbale proti sobě nastupují vždy dvě družstva po dvou hráčích, kteří nesmí být střídáni. Zápasy se hrají na dva vítězné sety do 21 bodů bez ztrát. V případě remízy se hraje třetí set do 15-ti bodů. Hráči musí být naboso (kromě případů, kdy je nepřízeň počasí a hráči mohou použít speciální návleky). Oproti šestkovému volejbalu se nesmí míč tzv. „ulívat“ a přihrávka prsty může být protaženější. Jinak jsou pravidla beach volejbalu velmi podobná pravidlům klasickému volejbalu.

Hřiště na beach volejbal

Hřiště na beach volejbal je pískové s rozměry 8x16 metrů. Je vyznačeno položením čar, které jsou pouze po obvodu hřiště. Střední čára pod sítí se nevyznačuje. Minimální vrstva písku by měla být 40 cm a měl by to být kvalitní, jemný, plážový písek. Výška sítě je různá dle kategorií. Muži mají výšku sítě 2.43 m, ženy 2.24 m a žáci do 12 let rovné dva metry.

Co budete potřebovat

Kromě hřiště na beach volejbal to je také beach volejbalový balón o objemu 67 cm a váze 260 a 280 gramů. Další vybavení není nutné. Doporučuje se ale ručník na otírání a sluneční brýle nebo kšilt.

Kde hrát

V České republice neustále roste počet beach volejbalových hřišť, takže je dnes velmi snad najít nějaké hřiště ve vašem okolí. Kromě hřišť pronajímaných narazíte také na volně dostupná hřiště na beach volejbal. Nevýhodou ale je, že jsou tyto hřiště neupravovaná, musíte mít většinou vlastní síť i míč a písek je nekvalitní.

Proto je lepší raději volit upravované hřiště, kde máte kvalitní písek, připravenou síť a většinou také míče k zapůjčeni. Pokud nevím kde hledat, využijte například portál Kdesportovat.cz, který vám nejbližší hřiště na plážový volejbal vyhledá..


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Aktuality