Beach volejbal

Napínavá hra, kde dvojice soutěží podobně jako při klasickém volejbalu. Rozdílem je písek, ve kterém se obtížněji pohybuje. Beach volejbal patří mezi soutěže, které se budou konat přímo v centru hlavního města.

Základní informace


Beach volejbal - ilustrační foto

 

Místo konání: Horse Guards Parade
Termín: Sobota 28. července - čtvrtek 9. srpna
Medailové disciplíny: 2 (muži a ženy)
Sportovci: 96 (48 mužů, 48 žen, 24 týmů v každém případě)

Plážový volejbal spatřil světlo světa na plážích Santa Monicy, ve státě Kalifornie, v roce 1920. Událost, která je dodnes považován za první mistrovství světa v plážovém volejbalu, se konala v USA v roce 1976, a náhodou vyhrála právě dvojice z Kalifornie (Greg Lee a Jim Menges). Nicméně, v průběhu posledních tří desetiletí, se tento sport rozmohl daleko za jeho kořeny na západním pobřeží, a nyní se hraje po celém světě.


Beach volejbal - ilustrační foto

Základy

Plážový volejbal je podobný klasickému volejbalu hranému uvnitř, který také figuruje v olympijském programu, ale s dvěma hlavními rozdíly. Hřiště, které měří 16 x 8 metrů, je pokryto pískem, a samozřejmě se nachází venku a hra se hraje v týmech dvou hráčů, namísto šesti hráčů ve volejbalu klasickém.

Cílem tohoto sportu je, aby míč přistál na soupeřově polovině kurtu - tedy, aby jej hráči nestihli ani jeden odehrát zpět. Každý tým má povoleny tři doteky míče, než musí přejít přes síť - která se nachází ve výšce 2.43m pro muže a 2.24m pro ženy . Zápasy se hrají na tři sety, přičemž zisk 21 bodů je potřebných k vítězství (15 ve třetí rozhodující sadě).

V Londýně na OH 2012, mužská i ženská soutěž začne skupinovou soutěží: 24 týmů v každé akce bude rozdělena do šesti skupin po čtyřech, a každý tým bude hrát s každým na jeho hřišti. Celkem 16 týmů v této fázi budou mít nárok na účast ve vyřazovací fázi soutěže. Vítězové semifinále se nakonec utkají o zlato ve finále.

Olympic Beach volejbal, historie a současnost

Plážový volejbal debutoval na OH v Atlantě 1996. Od té doby se stal jedním z nejpopulárnějších diváckých sportů na hrách.

V Londýně na OH 2012 se bude konat ve speciální dočasné aréně na Horse Guards Parade, jen pár kroků od náměstí Trafalgar Square, a bude sem navezeno na 3000 tun písku.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: