BOSU


bosu

©

Úplně nejjednodušeji lze bosu popsat jako „polovinu“ velkého gymnastického míče umístěného na pevné plošině. Mnozí také tvrdí, že cvičení na bosu v podstatě kombinuje dva typy cvičení – balanční jako u cvičení na velkém míči a cvičení na stepu. Název „bosu“
představuje zkratku anglických slov „both side up“ neboli oběma stranami nahoru. Na bosu lze totiž cvičit jak balanční polokoulí nahoru, tak i obráceně, kdy stojíte a cvičíte na černé pevné plošině.

Trochu jiné posilování

Díky univerzálnosti použití bosu se můžete setkat s nespočetným množstvím lekcí, které se na něm cvičí. Všechny druhy cvičení na bosu mají však jedno společné. Zapojujete při něm i hluboko uložené svaly především v oblasti trupu a zad a procvičujete tak hluboký stabilizační systém. Už po první zkušenosti s bosu ucítíte, že vaše tělo při cvičení pracuje trochu jinak, než jste zvyklí, musíte se po celou dobu pořádně soustředit a mít tělo pod kontrolou, protože jinak cvik prostě nezvládnete. I proto jde o jedno z nejefektivnějších cvičení, jaké existuje.

Několik rad na závěr

* Předně si nezapomeňte opravdu kvalitní a dobrou obuv se zpevněným kotníkem.

* Vhodnější jsou také kratší kalhoty, které se vám nebudou motat kolem nohou a nezapříčiní třeba i pád.

* A zbytek je už úplně stejný jako na jakoukoli jinou lekci cvičení – voda, ručník a především dobrá nálada a chuť do cvičení.

* Nejčastěji se na rozvrhu setkáte s názvem lekce čistě „Bosu“ – pak se jedná s největší pravděpodobností o lekci, která kombinuje jak aerobní, tak i silovou část, a čeká vás zahřátí a rozcvička na bosu, která může, ale nemusí připomínat rozcvičení na stepu, většinou však bez složité choreografie. A pak se jde již na posilování – dřepy, výpady, kliky, zkracovačky. Avšak s mnohem vyšší intenzitou než při posilování na zemi. Protažení a zklidnění také probíhá na bosu a díky možnosti pohupování je i velmi příjemné.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.