Bouldering

Bouldering je jedním z druhů lezení. Leze se ovšem v nižších výškách bez lana, je možné lozit buď na menších skalách nebo na speciálně upravených umělých stěnách. Velmi populární je boulder hlavně u začínajících lezců, je totiž poměrně nenáročný na vybavení a také zkušenosti.

K tomu, abyste mohli boulderovat potřebujete především šikovné ruce a nohy, jinak jsou nezbytnou součástí lezečky, což jsou speciální boty určené pro lezení na skalách i umělých stěnách, které chrání nohu a navíc pomáhají přesně provádět jemné a obratné kroky. Další vychytávkou je pytlík s „magnéziem“, které zamezuje pocení rukou. Lezení je tak snazší a ruce nekloužou. Pokud provozujete boulder v přírodě, není na škodu mít s sebou tzv. bouldermatku - měkkou podložku, která může zabránit vážnějšímu zranění v případě pádu.

Na boulderu se nejistí přes lano jako na skalách, jištění se většinou provádí další osobou přímo vlastníma rukama. Cílem je hlavně zamezit nebezpečným pádům, nárazům o kameny apod. Lozit se může na různých balvanech či menších skalách nebo na umělých stěnách tzv. boulderovkách či v tělocvičnách.

V České republice se boulder začal prosazovat hlavně v posledních letech, kdy se v různých fitcentrech staví bouldery. Většinou je zde možnost vypůjčení lezeček, takže nemusíte mít nutně svoji vlastní výbavu. V těchto zařízeních jsou vyznačené některé trasy, po kterých můžete lézt, vytvářet si však můžete i vlastní cesty.

Kdo může chodit na bouldering

Bouldering je určený zejména pro mladší generaci, potkat se ale můžete i se staršími lezci. Boulder je vhodný zejména pro aktivnější lidi, kteří již mají vypracovanou solidnější kondici, protože je docela fyzicky náročný.

Na co je bouldering dobrý

Bouldering posiluje celé tělo, zpevňuje a tvaruje svaly a může být i dobrý doplněk při hubnutí.

Co je pro bouldering potřeba

Na bouldering potřebujete zejména speciální lezecké boty – tzv. lezečky – a pytlík s magnéziem pro snadnější lezení. Potřebovat budete také pohodlné sportovní oblečení, které vám nebude bránit v lezení.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.