Bowling

Bowling je oblíbený sport, kde se hráč snaží srazit co možná největší počet kuželek. Bowling se hraje na speciální dráze, kde na jednom konci stojí hráč a na druhém konci stojí 10 kuželek, do nichž se hráč musí trefit. Dráha vyrobená z lakovaného dřeva nebo odpovídajícího materiálu je dlouhá 18, 28 metrů a široká 1,05 metru. Kuželky jsou uspořádány do trojúhelníkového tvaru (4-3-2-1) a každá je vysoká 38 cm a váží přibližně 1,5 kila.

Do kuželek se trefuje tvrdou plastovou koulí, která může být různě velká a různě těžká. Hráč si vybírá, která vyhovuje jeho potřebám nejvíce. Hmotnost může přitom být maximálně 7,25 kg a velikost nesmí překročit hranici 68,6 cm. V každé kouli jsou vytvořeny otvory na prsty, aby se koule lépe držela a následně odhazovala.

Bowling se hraje na deset kol. Za každou sraženou kuželku má hráč jeden bod, přičemž v jedné hře lze dosáhnout maximálně 300 bodů, protože se k některým hodům připočítávají ještě bonusy (například když hráč srazí všechny kuželky jedním hodem – tzv. strike). Bowling se hraje v různých kategoriích, nejčastěji proti sobě stojí jednotlivci, dvojice, trojice a pětičlenné týmy.

V bowlingu se pořádají turnaje jednotlivců, dvojic, tří a pětičlenných týmů. V České republice lze hrát bowling jak profesionálně, tak amatérsky, přičemž i pro amatéry existuje speciální amatérská bowlingová liga. Bowling je u nás velmi vyhledávaný zejména jako rekreační sport skupinami kamarádů či rodinami, nebo jako příjemné zpestření dne.

Kdo může hrát bowling

Bowling mohou hrát úplně všichni - starší i mladší, ženy i muži. Jedinou podmínkou pro to, abyste bowling mohli hrát, je unést bowlingovou kouli.

Co je pro hraní bowlingu potřeba

Na bowling potřebujete kouli, speciální boty a pohodlné oblečení. V drtivé většině provozoven bowlingu si můžete kouli i boty půjčit.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.