Box

Vedle oblíbeného mužského boxu se na letošních hrách objeví nově také box žen.

Věděli jste?

Olympijský boxerské rukavice váží 284 gramů (což je asi 10 uncí). Během hry soutěžící použijí přes 432 párů rukavic?

Základní informace

Místo konání: ExCeL
Termín: Sobota 28. července - neděle 12. srpna
Medailové události: 13
Sportovci: 286 (250 mužů, 36 žen)


Box - ilustrační foto

Box existoval již v původních olympijských hrách v 7. století před naším letopočtem, kdy soupeři bojovali s proužky kůže zabalenými kolem pěstí. Pravidla tohoto sportu byla kodifikována v roce 1867 jako Marquessova Queensberryho pravidla, pojmenovaná na počest šlechtice, který je schválil. Tato pravidla, upravující tuto stále vzrušující a dramatickou disciplínu, platí v zásadě dodnes.

Základy

Na hrách se představí 10 mužských váhových kategorií, od Light Fly hmotnosti (46-49kg) po Super Heavy hmotnost (nad 91kg). V boxu žen se budou udělovat medaile ve třech hmotnostních kategoriích: muší váha (48 až 51 kg), nízká hmotnost (57 až 60 kg) a střední váha (69-75kg).


Box - ilustrační foto

Mužská soutěž sestává ze tří tří-minutových kol, zápasy žen se konají ve čtyřech kolech v době trvání dvou minut. Boxeři dostanou bod za každou ránu úspěšně umístěnou soupeři do těla nebo do hlavy.

Všechny zápasy se odehrají v tzv. knockout vyřazovacím systému. Vítězové obou semifinále v každé váhové kategorii budou bojovat o zlatou medaili, poražení se utkají o bronz.

Olympijský Box, historie a současnost

Od první olympijské soutěže boxu v roce 1904 zná historie boxu mnoho slavných medailistů - za všechny jsou to Cassius Clay (později známý jako Muhammad Ali, 1960), George Foreman (1968) a Oscar de la Hoya (1992).

V Londýně roku 2012, se box uskuteční v Excelu (multifunkční hala, kde se odehraje více sportů).

Zkuste ho také!

Box je skvělý způsob, jak získat kondici a osvojit si nový soubor dovedností - stačí k tomu přitom je tělocvična a rukavice.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: