Břišní tance

Břišní tanec má své kořeny na Středním východě, ale rozšířil se do celého světa. Může vypadat různě – vlnivý a pomalý nebo rychlý a třesavý. V tanci se projevuje osobnost tanečnice, důležitá je i mimika a energičnost. Všechny pohyby by měly být přirozené.

Pro začátečnice je velmi důležité, aby se rozhýbaly, tělo je totiž ztuhlé a není zvyklé na podobné pohyby. Postupem času se ale naučíte ovládat i svaly, o kterých jste dosud ani netušili. Břišní tanec je vhodný pro všechny generace žen, nezáleží na postavě či fyzické kondici. Má pozitivní účinky na postavení těla, pružnost jednotlivých svalů, posílení svalů pánevního dna a zmírnění menstruačních bolestí. Břišní tanec také upravuje zažívání a pomáhá odbourávat stres.

Hlavní prvky orientálního tance

Mezi hlavní prvky břišního tance patří:

  • Kroužky hlavou, rukama, trupem, pánví
  • Osmičky pánví
  • Sunutí hlavou, trupem, pánví
  • Shimmy rameny, pánví
  • Akcenty hlavou, rameny, poprsím, boky, pánví
  • Vlnění celým tělem
  • Jednoduché krokové prvky, variace a otočky
  • Hip dropy a hip lifty

Existuje více druhů břišního tance, například Egyptský Raqs sharqi, Baladi, Saidi, Khaleegy, Turecký styl, Perský styl, Tribal fusion nebo Tribal dance. Pro vystoupení se využívají také různé pomůcky (šavle, šátky) a tančí se v orientálních kostýmech.

Pro koho jsou břišní tance vhodné

Břišní tance jsou vyhledávány zejména ženami a dívkami, nicméně můžete najít i mužské výjimky. Břišní tance jsou vhodné pro ženy různého věku i postav. Neplatí zde, že pokud máte nějaký ten faldík navíc, jste horší, je tomu spíše naopak.

Proč právě břišní tance

Břišní tance jsou založeny na pohybu pánví, procvičují svaly, které jinak obtížně protahujete a které mohou ženám například i usnadnit porod. Navíc břišní tance zvyšují pružnost a ohebnost a postupně také zlepšují celkovou kondici a tvarují tělo.

Co je pro tančení břišních tanců potřeba

Na nácvik orientálních tanců potřebujete zejména volné pohyb umožňující oblečení, nejvhodnější je samozřejmě sukně, doplnit ji můžete o různé šátky a doplňky určené pro břišní tance.

Ukázku, jak může správný břišní tanec vypadat, najdete v tomto videu:


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.