Břišní tance

Břišní tanec má své kořeny na Středním východě, ale rozšířil se do celého světa. Může vypadat různě – vlnivý a pomalý nebo rychlý a třesavý. V tanci se projevuje osobnost tanečnice, důležitá je i mimika a energičnost. Všechny pohyby by měly být přirozené.

Pro začátečnice je velmi důležité, aby se rozhýbaly, tělo je totiž ztuhlé a není zvyklé na podobné pohyby. Postupem času se ale naučíte ovládat i svaly, o kterých jste dosud ani netušili. Břišní tanec je vhodný pro všechny generace žen, nezáleží na postavě či fyzické kondici. Má pozitivní účinky na postavení těla, pružnost jednotlivých svalů, posílení svalů pánevního dna a zmírnění menstruačních bolestí. Břišní tanec také upravuje zažívání a pomáhá odbourávat stres.

Hlavní prvky orientálního tance

Mezi hlavní prvky břišního tance patří:

  • Kroužky hlavou, rukama, trupem, pánví
  • Osmičky pánví
  • Sunutí hlavou, trupem, pánví
  • Shimmy rameny, pánví
  • Akcenty hlavou, rameny, poprsím, boky, pánví
  • Vlnění celým tělem
  • Jednoduché krokové prvky, variace a otočky
  • Hip dropy a hip lifty

Existuje více druhů břišního tance, například Egyptský Raqs sharqi, Baladi, Saidi, Khaleegy, Turecký styl, Perský styl, Tribal fusion nebo Tribal dance. Pro vystoupení se využívají také různé pomůcky (šavle, šátky) a tančí se v orientálních kostýmech.

Pro koho jsou břišní tance vhodné

Břišní tance jsou vyhledávány zejména ženami a dívkami, nicméně můžete najít i mužské výjimky. Břišní tance jsou vhodné pro ženy různého věku i postav. Neplatí zde, že pokud máte nějaký ten faldík navíc, jste horší, je tomu spíše naopak.

Proč právě břišní tance

Břišní tance jsou založeny na pohybu pánví, procvičují svaly, které jinak obtížně protahujete a které mohou ženám například i usnadnit porod. Navíc břišní tance zvyšují pružnost a ohebnost a postupně také zlepšují celkovou kondici a tvarují tělo.

Co je pro tančení břišních tanců potřeba

Na nácvik orientálních tanců potřebujete zejména volné pohyb umožňující oblečení, nejvhodnější je samozřejmě sukně, doplnit ji můžete o různé šátky a doplňky určené pro břišní tance.

Ukázku, jak může správný břišní tanec vypadat, najdete v tomto videu:


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Břišní tance - jsou sexy?
Autor: Alena (02.06.2009)
Tak by mě zajímalo, jestli se tu ukážou nějací muži (ale diskutovat samozřejmě může i ženské pohlaví :) - připadají vám břišní tance sexy případně líbí se vám? Zatím jsem se totiž setkala s nadšenými reakcemi pouze od žen, muži se většinou otřepali, že se jim to ani trochu nelíbí. Docela by mě zajímal váš názor! Těším se na diskuzi, Alena - i tak milovnice břišních
Re: Břišní tance - jsou sexy?
Autor: Kromanonec (02.06.2009)
Sice se nad tim neotrepu, ale sexy to podle mne neni. Ale vy zensky mate stejne uplne jiny predstavy o tom, co je a co neni "sexy" :-)
brisni tance
Autor: Verka (18.08.2009)
Tak nevim, rekla bych ,že na Orientálním plese v Ostrave byli nasi chlapi z tech vlnícich slecen a dam uplne mimo , ono asi zalezi o jakou tanečnici se jedna.Myslim , ze je to velmi sexy tanec.
Re: brisni tance
Autor: Mirek (24.08.2010)
Já si myslím, že některý ženský to moc dobře vědí, ale týká se to u mužů. Břišní tanec může být sexy u štíhlých žen.
Re: Re: brisni tance
Autor: atifka (04.10.2012)
Učím a tančím orientální tanec.Myslím že v podání všech žen které si tento tanec užívají je sexy.Nezáleží na tom zda je štíhlá, či silná, jen na tom jak to tanečnice procítí v tanci.
Můj názor
Autor: Katuš (22.10.2009)
Každý má bohužel svůj názor.Já si osobně myslím,že jsou sexy,ale záleží na tom jak je tanečnice umí podat.
Re: Můj názor
Autor: Miruška (26.10.2009)
Bohužel? :) snad bohudík, ne? :) možnost vlastního názoru považuju za luxus :)
Autor: Pavla (04.11.2009)
pomáhají břišní tance i na celulitidu?
Autor: anna (31.07.2010)
Podle mně jsou určitě sexy...tak proč se chlapům líbí jak tancuje Shakira nebo Beyonce? Sami nevědí co chtějí... :))...
já na břišný tance chodím
Autor: REBECCA (25.03.2012)
já je tancuji a taky zpíva protože jsem z turecka já se svím mužem ARASHEM to zpívape a já to tančím je to sexy muj muž je taky sexy
tanecni skola
Autor: Kamil (03.08.2012)
Chodím do taneční školy na www.indance.cz a musím říci, že mě to moc baví. Břišní tance u chlapů nejsou tak sexy jak u žen, já jsem si však našel taky svůj styl .)
tanecni skola
Autor: Kamil (03.08.2012)
Chodím do taneční školy na www.indance.cz a musím říci, že mě to moc baví. Břišní tance u chlapů nejsou tak sexy jak u žen, já jsem si však našel taky svůj styl .)
Autor: a (03.09.2012)
aa
můj
Autor: Rebecca Zadig (04.10.2012)
dělám je zpívám a můj můž je Arash
Autor: LenjaLuth (30.11.2012)
Tančím 10 let... a ze zkušenosti mohu říct, že bellydance v klasickém provedení je pro pány spíš trošku nuda, už jen ta hudba ala tahání kočky za ocas... Ale je na každé tanečnici, jak to pojme a určitě to některé dokážou odtančit tak, že zaujmou a pánům se podlamují kolena :-)
materiál
Autor: tom (04.03.2014)
Přítelkyně tančí už 6 let. Sama si i šije kostýmy. Pro materiál si jezdí do polska. ( viz. např. www.polskiegazetki.pl )