Capoeira

Capoeira je brazilské bojové umění, které v sobě skrývá také hudbu, tanec a akrobatické prvky. Capoeira vznikla jako neozbrojený zápas mezi otroky přivezenými v době kolonialismu do Brazílie. První škola capoeiry byla otevřena ve třicátých letech 20. století. Od té doby se capoeira rozšiřovala a v roce 1972 byla vyhlášena za brazilské národní bojové umění. Postupem času se rozšířila po celém světě a dnes je jedním z oblíbených sportů právě díky kombinaci hudby, tance, akrobatických prvků a bojového umění.

Pro capoeiru jsou velmi důležité kopy a podmety, vyhýbání, úskoky a pády. Ruce neslouží jako útočný prvek, jsou spíše pomocným krytem a také vyrovnávačem rovnováhy při provádění různých akrobatických prvků. Země se smí dotýkat pouze ruce, nohy a hlava, proto jsou bojovníci oblečeni v bílém – díky tomu totiž lze poznat každý kontakt se zemí. Základním pohybem je ginga – opakovaný pohyb nohou, ze kterého vycházejí i ostatní pohyby capoeiry.

V současnosti se provozují zejména dva typy capoeiry – capoeira regional, což je dynamičtější styl s velkým množstvím kopů a akrobatických prvků, a capoeira angola, kde převládají spíše kopy na střed těla a různé podmety, které jsou navíc doplněny o různé taneční pohyby.

V České republice se capoeira stává čím dál oblíbenější mezi mladými muži, kteří ji vyhledávají jako velmi zajímavou alternativu k jiným bojovým uměním. Díky spojení s tancem je však atraktivní i pro ženy, kurzy capoeiry se často nabízejí v tanečních studiích nebo ve školách aerobicu.

Kdo se může capoeiře věnovat

Capoeira je vhodná pro všechny, kteří si chtějí zlepšit fyzickou kondici, zesílit svaly a zvýšit pružnost. Jedná se o bojový sport, který obsahuje velmi zajímavé figury, které v jiných bojových sportech nenajdete.

Proč právě capoeira

Capoeira patří mezi celosvětově uznávaná bojová umění. Capoeira má svá specifika, která ji od ostatních bojových umění odlišují, vyžaduje pružnost a poměrně vysokou fyzickou kondici, které se dalším cvičením posilují. Díky tomu můžete pomocí capoeiry zhubnout, nebo si stabilně udržovat váhu a posílit svoje tělo.

Co je na capoeiru potřeba

Na capoeiru nepotřebujete v podstatě žádné vybavení kromě volných pohodlných kalhot či podobného sportovního oblečení.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Aktuality