Chraňte se před sluncem ovocem a zeleninou

Prázdniny se kvapem blíží a s nimi i letní dovolené. Pravděpodobně už se těšíte, jak přijedete od moře krásně opálení, dejte si však pozor, aby vám slunce spíš neublížilo. Na ochranu proti slunci nezapomínejte ani v Čechách. Sluníčko může být stejně nebezpečné u moře stejně jako ve městě. Opalovací krémy jsou samozřejmostí, víte však, jak se můžete chránit pomocí ovoce a zeleniny?

Chraňte se přírodně

Chránit se před sluncem nemusí znamenat jen nákup drahých opalovacíh krémů. Dobře pomůže i strava s velkým obsahem antioxidantů, které pokožku chrání před spálením a poškozením. Výborným zdrojem antioxidantů jsou ostružiny, lékořice, oregano, maliny, burské oříšky, borůvky, ale i červené víno. Pomůže i česnek, rajčata, třešně, merňky nebo pomerančová a citronová šťáva.

Beta-karoten

Silným antioxidantem je i beta-karoten, který obsahuje například mrkev. Beta-karoten chrání pokožku před spálením a zpomaluje její stárnutí. Navíc podporuje tvorbu pigmentu a opálíte se tak nejen zdravěji, ale i lépe. Pokud budete užívat beta-karoten pravidelně, ztmavnete i bez opalování. Kromě mrkve beta-karoten obsahují například meruňky, broskve, brokolice a špenát.

Mazat, mazat, mazat

Přestože příroda zmůže mnohá, pořád platí, že se při pobytu na slunku musíte mazat krémy na opalování. O tom, že čím bledší typ jste, tím vyšší faktor byste měli používat, určitě víte, a proto vám přinášíme pár praktických rad:

  • Nepoužívejte krémy s prošlou záruční lhůtou a raději ani krémy z loňského léta. Skladováním mohly ztratit svůj ochranný účinek.
  • Dětem kupte krémy uzpůsobené speciálně dětské pokožce.
  • Mažte se předem, krém neúčinkuje okamžitě, ale nejdříve čtvrthodiny po aplikaci.
  • Samoopalovací krémy nechrání před sluncem vůbec!
  • Nespoléhejte se ani na to, že před dovolenou navštívíte solárium. Vaše pleť sice bude tmavší a bude jí déle trvat, než se spálí, i tak se ale musíte před škodlivými paprsky chránit.
  • Po každém koupání se namažte znovu - i pokud máte voděodolný krém. Jeho účinost se po delším pobytu ve vodě snižuje.
  • Po slunění se vždy namažte krémem po opalování, který pokožce dodá všechny živiny, které pobytem na slunci ztratila. Správný krém po opalování obsahuje vitamíny a hlavně panthenol, který je pro podrážděnou pokožku snad nejdůležitější.

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.