Co je to CORE a proč je důležité jej procvičovat?

Snad nejčastěji používaným slovem v současném fitness je slovo CORE. A co znamená?

V překladu CORE = jádro, střed, podstata. CORE je tedy střed těla, jakýsi základní stavební kámen, který je potřeba uvnitř nás pořádně upevnit, aby tvořil tělu stabilní oporu. Představme si, že tento kámen máte uvnitř břicha a má tvar krabice. Stěny této krabice jsou hluboké svalové struktury, tedy svaly, které jsou uloženy až pod těmi povrchovými, proto jsou také nazývány hlubokým stabilizačním systémem.

Tvoří jej: pánevní dno, sval příčný břišní, dýchací sval – bránice, vzpřimovače páteře a na každé straně zadní snopce vnějších šikmých břišních svalů. A právě tyto svaly představují CORE. Zajišťují správné držení těla. Jejich správnou funkcí dokážeme redukovat či odstranit bolesti zad, krční páteře či velkých nosných kloubů, jako jsou kyčle, kolena, pletenec ramenní. Díky posílení pánevního dna lze zabránit inkontinenci či podpořit sexuální funkce. Velkou roli hraje CORE také při početí či po porodu.

Silný a stabilní trup je základem všech silových a kondičních programů, neboť vytváří stabilitu pro všechny ostatní pohyby v pohybovém řetězci. Dále pomáhá předcházet zraněním a nerovnováze v pohybech, které jsou často výsledkem nestabilního a slabého trupu. Silný CORE – centrum těla – je prevencí případných zranění a má vliv na správnost provedení veškerého pohybu a jeho efektivitu.


Článek je z kampaně Hubneme do plavekByl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.