Co je to funkční trénink a mohu díky tomuto cvičení také tvarovat postavu?

Funkční trénink je posilování s vahou vlastního těla. Podstatou pak je, aby tělo fungovalo tak, jak má. A musím říct, že je to opravdu fenomén současné doby, i když úplný nováček to zase není.

Dříve však nebyly moderní techniky a podstatně více se pracovalo fyzicky – v lese, na poli, na stavbách, chodilo se pěšky, když se pospíchalo, muselo se na kole nebo běžet, v zimě se shrnoval sníh... a samozřejmě o tom, že by se nešlo cvičit do Sokola, či hrát fotbal, hokej, běžkovat nebo protancovat střevíce, nebyla řeč. Sport byl samozřejmostí každého a snad všichni a všude měli dostatek pohybu.

Nyní máme bohužel běžného pohybu spíše méně, nebo dokonce vůbec žádný. Všechno za nás dělají stroje či moderní technika, místo pěšky jezdíme MHD, místo na kole jedeme raději autem. Na druhou stranu zato vzniká daleko více sportovišť, fitnessů, sportovních klubů a hřišť, ale také moderních sportů či sportovních lekcí. Lidé si zase začínají uvědomovat, že bez pohybu to nejde. Není nám přirozené se nehýbat.

A tak vznikl i funkční trénink, který se opět vrací „v přeneseném slova smyslu“ k házení lopatou, sekání kosou, cvičení na kruhách, šplhání po tyči či laně, zvedání a nošení různých břemen, přelézání překážek, popobíhání a na toto všechno nám stačí pouze naše tělo a zákon gravitace.

K funkčnímu tréninku se využívají různé pomůcky, kdy je základem síla našeho těla a dále pomůcky typu TRX, BOSU, FLOWIN, KETTLEBELLS, činky, medicinbaly, míče, lana a další a další věci, které nás přimějí dělat ty zapomenuté pohyby, které byly našim předkům přirozené.

Cílem funkčního tréninku, je tedy regulace našich tělesných a fyzických nedostatků či navýšení jejich kvality a funkčnosti. Ptáte-li se, zdali tím lze zformovat postavu, pak moje odpověď zní: „Určitě ano.“ Potřebujeme přece, aby nám tělo fungovalo a vypadalo tak, jak má a my se cítili dobře.


Článek je z kampaně Hubneme do plavekByl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.