Curling

Pro někoho nejnudnější sport na světě, pro jiné skvělá zábava. Curling, lidově někdy nazývaný lední metaná, je v Česku zatím ne příliš rozšířený sport. Přestože však stále ještě někteří lidé neznají jeho název a mluví o něm jako o "tom sportu se smetákem," jeho popularita stoupá.

Cíl hry

Cílem curlingu je poslat svoje kameny po ledové ploše do barevných kruhů, tak, aby byly co nejblíže středu. Curling je fyzicky celkem nenáročná hra, rozhodující je spíše správná taktika a dobré míření.

Složení curling týmu

Curling je týmová hra, kdy proti sobě stojí dva týmy, každý tvořen čtyřmi hráči. Zápas se skládá z osmi nebo deseti takzvaných endů. Endy jsou v podstatě jednotlivá kola, kdy se tými střídají v odhazování kamene. Každý hráč v endu odhodí dva kameny. Když zrovna neodhazuje, snaží se zametáním pomoci svému spoluhráči, aby se jeho kamen zastavil tam, kde má. Každý tým řídí takzvaný skip, což je hráč, který má právo určovat taktiku hry. Skip zůstává ve své pozici po celou dobu, v době, kdy odhazuje svoje kameny a nemůže řídit zbytek týmu, jej zastupuje viceskip. Skip přichází na řadu jako poslední a svůj postup volí podle umístění kamenů v cílovém poli. Pokud mají protihráči kameny blíže středu, může se je skip pokusit svými kameny odstrčit.

Kámen na curling

Curling se hraje se speciálním žulovým kamenem s držadlem. Kámen pro curling nikdy nesmí vážit víc jako zhruba dvacet kilo, nejmenší váha je kilo sedmnáct. Přesně určeny jsou určeny i jeho rozměry. Kamene se hráči při hře nesmí dotknout, pokud se tak stane, označí se kámen za zapálený a musí se vyřadit ze hry.

Proč se při curlingu zametá?

Hráči můžou při curlingu dráhu zametat speciálním smetákem. Metení pomáhá snížit tření mezi ledovou plochou a kamenem, velmi intentzivní metení také mírně rozpouští led a upravuje tak dráhů kamene. Pravidla povolují pouze metení kolmo k dráze.

Bodování

Hráči se při hře snaží dostat svoje kameny co nejblíže středu barevných kruhů, které jsou asi čtyřicet metrů daleko od startovní dráhy. Rozhodující přitom je, aby kameny byly středu blíže než kameny protihráčů. V endu vítezí tým, který má svůj kámen nejblíže středu. Získá přesně tolik bodů, kolik kamenů má blíže středu než první kámen soupeřova týmu. To znamená, že vítěz může získat i jen jeden bod. Ten získá pokud má svůj kámen nejblíže středu, ale druhý nejbližší je kámen soupeře. Pokud by měl u středu kameny dva a až třetí v pořadí by byl kámen soupěře, získal by vítěz body dva. Druhý tým získává vždy nulu bodů.

Historie curlingu

Curling vznikl pravděpodobně v šestnáctém století ve Skotsku a od té doby se pomalu rozšiřoval do celého světa. V roce 1924 se poprvé hrál na olympiádě, v roce 1998 bylo rozhodnuto, že je curling stálou součástí zimních olympijských her.

Video

Podívejte se na ukázku curlingu ze šampionátu v kanadské Albertě.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.