Cvičení má dobrý vliv na psychiku, říkají vědci

O tom, že má fyzická aktivita pozitivní vliv na zdraví člověka, nikdo nepochybuje. Vědecké studie však navíc dokazují, že cvičení může mít dobrý účinek i na psychické zdraví.

Spojitost mezi fyzickou aktivitou a psychickým zdravím zkoumali vědci ve Skotsku. Svoje výsledky zveřejnili v magazínu British Journal of Sports Medicine. Výzkumu se zúčastnilo téměř dvacet tisíc žen a mužů. Vědci porovnávali fyzickou aktivitu lidí s výsledky dotazníku, který každý zkoumaný vyplnil. Dotazník například zjišťoval, zda se člověk cítí šťastný, zda trpěl někdy v životě depresemi nebo úzkostí či zda má problémy se spánkem.

Ukázalo se, že nejčastěji cvičí svobodní mladí lidé, často nekuřáci. Tato skupina lidí obvykle dosahovala menších čísel v indexu BMI a méně trpěla dlouhodobými nemocemi. Nakonec výzkum ukázal, že aby mělo cvičení příznivý vliv na pocity úzkosti a smutku, musí se člověk věnovat fyzické aktivitě alespoň dvacet minut týdně. Do této doby se přitom započítávají i domácí práce. Ty mají ale podle vědců menší vliv než opravdový sport či cvičení. Až se tedy budete věnovat svému oblíbenému pilates, budete vědět, že pomáháte i své psychice.

Co si o výzkumu myslíte, přinesli skotští vědci něco nového?


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.