Cvičení podle typu postavy: jablko

Už si nevíte rady, na co se v tréninku zaměřit, abyste dosáhla ideálních proporcí? Zkuste cvičit podle toho, zda vaše postava odpovídá typu hruška, jablko, přesýpací hodiny nebo obdélník.

TYP POSTAVY: JABLKO

Nežádoucí tuk se ukládá především v oblasti břicha, případně v dolní části zad. Nohy většinou zůstávají štíhlé s úzkými boky a malým nevýrazným zadečkem. Ženy s takovým typem postavy navíc nemají téměř žádný pas, břicho je kulaté s potenciálem neustále růst. Ze zdravotního hlediska jsou jablka ohrožena více než hrušky, a to kvůli vysokému množství viscerálního tuku. Tento typ postavy je celkem složitý na tvarování. Jablka by se měla zaměřit na posilování celého těla, zejména však na břicho a střed.

„PLIÉ“ DŘEP

Variace klasického dřepu ideální ke tvarování zadečku a stehen. Postavte se rovně s nohama doširoka rozkročenýma. Chodidla vytočte špičkami ven a ponechte je po celou dobu v kontaktu s podlahou. Snižte pozici tak, aby kolena zůstala nad úrovní špiček (netlačte je dovnitř). Tělo držte vzpřímené a pohled směrujte dopředu. Přidat můžete také zátěž. Cvičte 12 až 15 opakování ve 3 sériích.

ÚKLONY STRANOU

Do jedné ruky si vezměte činku. Nohy mírně rozkročte. Pomalu se začněte uklánět do boku, co nejníž na stranu paže s činkou. Druhou ruku držte za hlavou či nechte volně podél těla. Činku v natažené paži spouštějte podél stehna až tam, kam vám tělo dovolí. Cvik doporučujeme pro tvarování pasu se zapojením šikmých břišních svalů. Cvičte 12 až 15 opakování na každou stranu ve 3 sériích.

PŘEDPAŽENÍ – ZANOŽENÍ

Klekněte si na podložku. Kolena jsou na šíři pánve, ruce pod rameny, záda rovná a hlava v pokračování páteře. Předpažte levou ruku, současně zanožte pravou nohu. Nenaklápějte se na stranu a udržte rovnováhu. Cvik můžete provádět na výdrž, nebo dynamicky, kdy se ruka i noha pravidelně dotýkají podložky a následně se vracejí do horní pozice. Trénujte nejprve jednu stranu, pak vystřídejte. Cvičte v dynamické formě po 10 opakováních na každou stranu ve 2 až 3 sériích.

ZKRACOVAČKY S NATAŽENÝMA NOHAMA

Lehněte si na podložku a pokrčte nohy. Ujistěte se, že máte rovná záda. Pomalu zvedněte obě nohy současně tak, aby s tělem tvořily pravý úhel. Ruce natáhněte směrem ke stropu. S výdechem zatněte břišní svaly a tahem (bez švihnutí) se snažte dosáhnout na špičky. Lopatky zvedněte nad zem co možná nejvíc. Kontrolovaným pohybem se opět položte zpět na podložku. Cvičte 8 až 10 opakování ve 3 sériích.

Příště se podíváme jak cvičit při postavě typu "přesýpací hodiny".

Článek vyšel v časopise Dieta.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.