Cvičení podle typu postavy: přesýpací hodiny

Už si nevíte rady, na co se v tréninku zaměřit, abyste dosáhla ideálních proporcí? Zkuste cvičit podle toho, zda vaše postava odpovídá typu hruška, jablko, přesýpací hodiny nebo obdélník.

TYP POSTAVY: PŘESÝPACÍ HODINY

U ženského typu postavy plného svůdných křivek se tuk ukládá rovnoměrně, proto neexistuje žádná typická oblast pro jeho hromadění. Tyto ženy mívají širší ramena a bujné poprsí, úzký pas, kulaté boky a hezky tvarovaný zadeček. Nevýhodou může být pomalejší metabolismus, častěji tak hrozí zažívací potíže i snadné přibírání na váze s tvorbou celulitidy. U přesýpacích hodin je důležité zpevňovat a udržovat kompletně celou postavu a udržet si tak vnadné ženské křivky.

BOČNÍ VÝPADY

Postavte se s činkami v rukách. Stáhněte ramena mírně od uší, hlava v pokračování páteře. Unožte stranou a postupně přenášejte váhu k unožené noze až do pokrčení. Záda držte rovná, nepředklánějte se. Chvilku setrvejte v pozici a poté se vraťte zpět. Zopakujte i na druhou stranu. Nohy můžete pravidelně střídat nebo nejprve odcvičit jeden směr a až poté změnit. Cvičte 10 až 12 opakování na každou nohu, a to ve 2 až 3 sériích.

BOČNÍ VZPOR – STATICKÝ

Cvik pro posílení svalů téměř celého těla. Položte se na bok, ruku umístěte pod sebe, zapřete se o předloktí a zvedněte tělo. Pozor na ramena – spodní může mít tendenci vysunout se nahoru. Druhou ruku dejte v bok, nebo rozpažte. Nohy nechte na sobě; u této varianty je možné předsunout horní nohu dopředu a zapřít o podlahu. Tělo zpevněte a pozici udržte na pár sekund. Cvičte ve 3 sériích na každou stranu po stejný časový úsek.

DÁMSKÉ TRICEPSOVÉ KLIKY

Cvik k posílení horních partií těla, především tricepsu. Opřete kolena o podložku, nohy nechte mírně od sebe. Zapřete se o ruce, na které částečně přeneste váhu těla. Paže umístěte pod ramena přibližně na jejich šíři. Záda nechte rovná, neprohýbejte se v bedrech. Hlava, záda a zadeček se nacházejí zhruba ve stejné rovině. S nádechem jděte dolů (pokrčte ruce) a lokty držte co nejvíc u těla. Zvedejte se s výdechem. Cvičte 8 až 10 opakování ve 2 až 3 sériích.

ZVEDÁNÍ PÁNVE NAŠIROKO

Cvik je vhodný pro tvarování zadečku a zadní části stehen. Položte se na záda, nohy nechte rozkročené a pokrčené v kolenou. Chodidla jsou zapřená o zem, ruce nechte ležet volně podél těla dlaněmi dolů. Pomocí zatnutí hýžďových svalů s výdechem zvedněte pánev. Váha těla spočívá na ramenou. V nejvyšší možné pozici malou chvíli vydržte, poté se vraťte na podložku. Cvičte 10 až 12 opakování ve 3 sériích.

Příště se podíváme na to, jak cvičit při postavě typu "obdélník".

Článek vyšel v časopise Dieta.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.