Cvičením při hudbě člověk trénuje i mozek

To, že se po cvičení každý cítí lépe fyzicky i psychicky, je známá věc. Pokud si při cvičení člověk navíc půstí hudbu, bude mu lépe pracovat i mozek. Přišli na to výzkumníci z univerzity v Ohiu.

Vliv hudby na schopnosti mozku zkoumal profesor psychologie Charles Emery a výsledky bádání zveřejnil na stránkách své univerzity. Výzkum provedl na třiatřiceti pacientech, kteří se léčili se srdečním onemocněním nebo prodělali operaci srdce. Například po srdeční mrtvici mohou mít lidé problémy s komunikací a Emery chtěl zjistit, zda hudba při cvičení může jejich mentální schopnosti zlepšit.

Pacienti byli rozděleni do dvou skupin. Všichni cvičili na běžícím pásu, jedni běhali bez hudby, druzí poslouchali Vivaldiho Čtvero ročních období. Skladbu vědci zvolili kvůli jejímu střednímu tempu a prokázanému pozitivnímu vlivu na pacienty, který potvrdily předchozí výzkumy.

Před i po cvičení pacienti vyplňovali dotazník o tom, jak se psychicky a fyzicky cítí. V tomto se odpovědi nijak výrazně nelišily a vliv hudby se ukázal jako nulový. Ovšem výrazné rozdíly vědci naměřili, když pacienty podrobovali testu, jak se zlepšily jejich mentální schopnosti. Výsledky těch, kteří při běhání poslouchali hudbu, byly dvakrát lepší. Vědci výsledek vysvětlují tak, že cvičení má vliv na pozitivní změny v nervovém systému, které můžou mít příznivý vliv na poznávací schopnosti. Domnívají se přitom, že není důležité, jakou hudbu člověk poslouchá.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.