Cyklistika - BMX


Cyklistika BMX - ilustrační foto

Rychlý a zběsilý sport BMX zažije teprve své druhé olympijské vystoupení na hrách v Londýně 2012. BMX nebo bicyklový motokros byl inspirován motokrosem, motorizovanou verzí tohoto sportu.

Základní informace

Místo konání: BMX dráha - Olympic Park
Termín: středa 8 - Pátek 10. srpna
Medailové událostí: 2
Sportovci: 48

BMX (Bicycle Motocross) začala vznikat ke konci roku1960 v Kalifornii, v době největší popularity klasického motokrosu v USA. Motorový sport byl inspirací pro pedály poháněnou verzi - pokud se BMX umí, jde o dech beroucí podívanou, se kterou lze na OH počítat.

Základy

BMX závody v Londýně 2012 se budou konat na krátké venkovní trati, kdejezdci začínají na 8 metrů vysoké rampě. Kurz je sestaven ze skoků a hrbolů a klopených zatáček. Po jednotlivých zkušebních kolech, spolu soutěží osm jezdců, přičemž každý závod trvá asi 40 sekund.


Cyklistika BMX - ilustrační foto

BMX kola mají pouze jeden rychlostní stupeň a jednu brzdu. Většina závodních jezdců používá kola, která mají v průměru 20 cm (tj. zhruba dvě třetiny velikosti kol používaných na standardní silniční kola). Jízdní kola musí být dostatečně silná, aby snesla opotřebení od nepříjemných přistání po doskoku, a přesto dostatečně lehká, aby jezdci i nadále zůstali rychlí a konkurenceschopní.

Muži i ženy na OH 2012 budou jak začínat s vyřazovací fází: každý jezdec absolvuje jednou trať, čímž se zjistí jejich rychlost a zamezí se, aby se setkali nejrychlejší jezdci dříve než ve finále. Muži pokračují do čtvrtfinále, kde se bude konat pět závodů se skupinami osmi jezdců.

Body jsou udělovány podle umístění, a dva nejlepší jezdci z prvních tří závodů v každém čtvrtfinále se kvalifikují do semifinále. Skupiny (nyní šest jezdců v každé) závodí ještě dvakrát, a dva nejlepší jezdci z každé skupiny šesti jezdců postupují do semifinále. Tak se sestaví semifinále u mužů i žen. Nejlepší čtyři jezdci se setkají v semifinále - nejlepší dva se potom utkají ve finále.

Olympijský BMX - historie a současnost

Tento sport debutoval na olympijských hrách v Pekingu 2008, a je tak poslední disciplínou, která byla přidána do olympijského programu. První olympijské zlaté medaile BMX získali Maris Strombergs z Lotyšska a Anne-Caroline Chausson z Francie.

BMX soutěž na OH v Londýně 2012 se bude konat ve speciálně konstruované trati vedle velodromu v olympijském parku, a bude mít kapacitu pro 6000 diváků.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: