Cyklistika dráhová

Celkem bude k dispozici 10 zlatých medailí - 5 pro muže a 5 pro ženy. V cyklistice bude závodit přes 500 závodníků a ve 3 disciplínách bude k mání 18 medailí.

Věděli jste?

Soutěž v rychlostní jízdě na kole se konala v interiéru na olympijských hrách poprvé v Montrealu 1976.

Základní informace

Místo konání: velodrom
Termín: Čtvrtek 2 - úterý 7. srpna
Medailové události: 10
Sportovci: 188 (104 mužů, 84 žen)


Dráhová cyklistika - ilustrační foto

Jízda na kole má ve Velké Británii dlouhou a fascinující historii. Již v roce 1870, davy diváků sledovaly závody konané v Anglii na dřevěných drahách, které se velmi podobala velodromům dneška.

Díky nedávným úspěchům Britů v tomto sportovním odvětví lze očekávat na letošních OH velký zájem.

Základy

Celkem bude v dráhové cyklistice 10 disciplín (pět pro muže, pět pro ženy). Soutěží se ve sprintu, vytrvalosti a týmové soutěži. Sprint se skládá ze série závodů, kde dva jezdci jedou tři kola a postupuje ten lepší.

Dále se odehrají dvě týmové soutěže: Týmový sprint, který je vlastně podobný časovce a týmový vytrvalostní závod, kde se jede16 kol pro muže a pro ženy 12 kol. V dráhové cyklistice je vrcholem soutěže víceboj zvaný omnium. Ten bude mít v Londýně 2012 svůj debut. Cyklisté budou proti sobě soutěžit v 6 disciplínách.

Olympijská dráhová cyklistika, historie a současnost

V současné době se těší rozmachu v popularitě, jde o akční a rychlý sport. Nechyběl na žádných moderních hrách od roku 1896. V Londýně 2012 bude tým Velké Británie mít zájem navázat na své dominantní postavení z OH v Pekingu v roce 2008, kde britští cyklisté vyhráli sedm z 10 zlatých medailí.


Dráhová cyklistika - ilustrační foto

Soutěž v dráhové cyklistice se bude konat v novém velodromu, postaveném speciálně pro Londýn 2012 v Olympijském parku. Dráha velodromu byl položena z 5-ti metrové sibiřské borovice, a je stavěna do úhlu 42 stupňů (ve svém nejstrmějším bodu).

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: