Cyklistika (horská kola)

Skalnaté stezky, složitá stoupání a technické sjezdy poskytnou v soutěži na horských kolechspoustu výzev pro jezdce. Divácky je tento sport také velmi atraktivní.

Základní informace

Místo konání: Hadleigh Farm, Essex
Termín: sobota 11. - neděle 12. srpna
Medailové událostí: 2
Sportovci: 80 (50 mužů, 30 žen)

Stejně jako BMX, jsou horská kola mladý sport, který získal celosvětovou popularitu s překvapivou rychlostí. Rychlý až zuřivý a občas vyloženě děsivý sport, se vyvinul v severní Kalifornii v roce 1970. Rychle se rozšířil po celém světě, což vysvětluje i brzké zařazení mezi olympijské sporty v roce 1990.

Základy

Závody horských kol se na letošních olympijských hrách uskuteční v drsné a kopcovité krajině. Všichni jezdci vyrazí společně a musí absolvovat určitý počet kol kurzu. Závody trvají přibližně jednu hodinu a čtyřicet pět minut (pro muže i ženy). Nejsou k dispozici žádné handicapy: v mužské i ženské soutěži všichni závodníci vyrazí společně, a první jezdec, který překročí cílovou čáru, vyhrává zlato.


Cyklistika - horská kola - ilustrační foto

Kola použitá na závodech pro horská kola jsou konstruována na rychlost, odolnost a pohodlí, což rozhodně není snadný úkol s ohledem na rozmanitost terénu. Kolo musí být rychlé, lehké pro podporu nošení po nerovném terénu, ale i robustní a stabilní, aby dostatečně zvládlo sjezdy při extrémních rychlostech.

Cyklistika na horském kole, historie a současnost

První oficiální Mistrovství světa v jízdě na horských kolech se konalo v roce 1990. Pouhých šest let později debutoval tento sport na olympijských hrách v Atlantě.

V Londýně 2012 se cyklistika na horských kolech uskuteční v Hadleigh Farm v Essexu. Nově vybudovaná trať, postavená speciálně pro olympijské hry, bude představovat velký test pro cyklistické konkurenty z celého světa

Horská kola jsou pro každého!

Cyklistika je skvělý způsob, jak udržet fit, stejně jako k životnímu prostředí šetrných dopravních prostředků.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: