Cyklistika silniční

V Londýně 2012 se bude odehrávat čtveřice náročných, vzrušujících závodů v cyklistice v malebných ulicích Londýna a Surrey.

Zajímavost

Kanaďanka Clara Hughes je jednou ze čtyř olympioniků, kteří získali medaili na letních olympijských hrách i zimních olympijských hrách. V Atlantě 1996 získala bronz v silničním závodě jednotlivců a individuální časovce, a v Salt Lake City 2002 získala bronz na 5000 m v rychlobruslení.

Základní informace o cyklistice na hrách

Místo konání: Mall (silniční závod), Hampton Court Palace (Time Trial)
Termín: Sobota 28. července - středa 1. srpna
Medailové akce: 4
Sportovci: 212 (145 mužů, 67 žen)

Podle legendy se vůbec první cyklistický závod konal v Paříži v roce 1868, kde zvítězil 19-letý cyklista ze Suffolku. Jmenoval se James Moore. Více než 140 let po triumfu Moorea, baví silniční cyklistika obrovské davy a televizní diváky po celém světě.

Základy

Program zahrnuje dvě olympijské cyklistické disciplíny pro muže i ženy. Při silničním závodu (cca 250 km pro muže, 140 kilometrů pro ženy), všichni závodníci vyrážejí naráz, a první jezdec. který dokáže překročit cílovou čáru, vyhraje zlato.

Silniční cyklistika - ilustrační foto

Při kratší „časovce“ (44 km pro muže a 29km pro ženy), jezdci vyjíždějí postupně 90 sekund od sebe, a vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem v průběhu.

Velká výdrž, chytrá strategie a silné zrychlení jsou nezbytné pro úspěch v obou disciplínách. Týmová práce může také hrát velkou roli v silničních závodech.

Silniční mužský závod se bude konat dne 28. července 2012, ženský 29. července. Obě závody začnou na „The Mall“, odkud jezdci vyrazí skrz celý Londýn. Trať dále vede přes Temži po Putney Bridge a pokračuje skrz Richmond Park a míjí Hampton Court Palace. Část kurzu v Surrey zahrnuje několik okruhů jako smyčku kolem Box Hill (devět v silničním mužském závodě, dva v ženském), pak jezdci zamíří na sever přes Leatherhead, Esher, Kingston, Richmond Park a zpět k The Mall, kde lze očekávat dramatický závěr.

Trasa silničního závodu (Ke stažení zde.pdf)

1. srpna se bude konat „Time Trial“ závod (nebo časovka) pro muže i ženy. Oba začínají a končí na historickém Hampton Court Palace v jihozápadním Londýně, a budou zahrnovat úseky v Richmondu, Kingston-upon-Thames a Surrey. 40 mužů a 25 žen z 212 cyklistů, kteří soutěží v silničních závodech se zúčastní také časovky. Obě akce se konají v průběhu jednoho dne, s rozdíly v kurzu pro muže a ženy s ohledem na rozdílné vzdálenosti.

Trasa časovky: (Ke stažení zde.pdf)

Olympijské závody v silniční cyklistice, historie a současnost

V silniční cyklistice se poprvé závodilo na moderních olympijských hrách v roce 1896, s 87km závodem, který začal a skončil v Aténách. Další troje olympijské hry se ale nezávodilo, disciplína byla obnovena v roce 1912 a od té doby se stala trvalou součástí olympijského programu .

V Londýně roku 2012 budou pro všechny čtyři cyklistické akce uzavřeny některé ulice.

Nicole Cooke plánuje obhajovat své zlato v silničním závodě z her v Pekingu 2008 a Mark Cavendish, favorit mezi muži, může počítat s domácí podporou.