Děti kouřících těhotných žen budou pravděpodobně závislí kuřáci

Všechny ženy, které si nedokážou odepřít cigarety v době těhotenství, svým budoucím dětem předávají další handicap. O tom, že kouření vyvíjejícímu se dítěti škodí, ví každý. Nyní vědci přišli s objevem, že až dítě, jehož matka kouří, vyroste, bude pravděpodobně závislé na nikotinu také.

Výzkum provedli vědci arizonské univerzity a informoval o něm anglický portál o zdraví Health.com. Vědci došli k závěru, že kouř ovlivňuje procesy v mozku dítěte. Pravděpodobnost, že člověk, jehož matka kouřila v těhotenství, bude závislý kuřák, je čtyřikrát vyšší než u toho, jehož matka cigaretám neholduje.

Vědci sledovali kouřící matky v době těhotenství a následně, když jejich děti byli starší než jeden měsíc, dál přes jeden rok a pak v šesti, devítíi a jedenácti letech dítěte. Když bylo dětem šestnáct a dvaadvacet let, zjišťovali, zda kouří a zda jsou případně schopni přestat.

Ukázalo se, že kouřící matka mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost, že budou kouřit i její děti. Navíc potomci, jejichž matka kouřila v těhotenství, měli oproti ostatním velmi malou pravděpodobnost, že kouřit přestanou. Vědci se zaměřili pouze na biologická hlediska, tedy vliv kouře na mozek. Případnými sociálními faktory v rodinách se nezabývali.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.