Děti v pohybu

Chcete mít doma lenošivého cvalíka, nebo dítě plné energie, které nejraději běhá venku? Pokud si vyberete to druhé, začtěte se a začněte systematicky pracovat na lásce vašich dětí k pohybu!

Pohyb je pro děti nesmírně důležitý. Rozvíjí jejich motorické schopnosti a dovednosti, sbližuje je s vrstevníky, učí je soutěživosti, ventiluje jejich nesmírné množství energie, stejně jako se postará o dobrý základ celoživotního dobrého zdraví. A v neposlední řadě dokáže samozřejmě správná míra pohybu „pojistit“ fakt, že se z vašeho dítěte nestane obézní váleček, což je v době, kdy dětská obezita zasahuje celý svět v pandemických rozměrech, nesmírně důležité.

FIT4MIMI®

(www.fitmami.cz)

Odborníci se shodují na tom, že pohyb trénují děti už v okamžiku, kdy jsou ještě schované ve vašem bříšku. Kopírují prý pohyby, které děláte vy, takže by bylo dobré se hýbat i v době těhotenství. Aspoň pak nebudete muset tolik hubnout, nemluvě o tom, že ženy v dobré kondici rodí snadněji než ty, které těhotenství promlsají na gauči. Můžete samozřejmě na kurzy jógy pro těhotné, chodit plavat… nebo se podívat na nabídku kurzů FIT4MIMI®, které se specializují právě na pohybuchtivé těhulky, které milují pohyb na čerstvém vzduchu. Každá lekce FIT4MIMI® obsahuje sportovní (rekreační chůzi), posilovací a protahovací cviky určené pro období těhotenství, formování partií, které mají tendenci ochabovat, nácvik správného dýchání a také přednášku a debatu nad tématy, která souvisejí s těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Kurzy probíhají zatím v Praze a Vsetíně, ale brzy se objeví i v dalších městech ČR! A až porodíte, můžete plynule přejít na kurzy FITMAMI®, do formy dostávají nejen maminky po porodu, ale i jejich dět! Tyto kurzy pak najdete v Praze, Vsetíně, Jičíně, Brandýse nad Labem, Brně a Ústí nad Orlicí.

POHYB DĚTEM!

(www.pohybdetem.cz)

Od věku tří měsíců pak můžete chodit například na kurzy pořádané společností Pohyb dětem v mnoha tělocvičnách po celé Praze. Kurzy pro nejmenší (od tří měsíců do tří let) jsou sestavené tak, aby podporovaly psychomotoriku a zdravý vývoj dětí, které si zároveň zvykají na své vrstevníky. Jako rodiče je při tom samozřejmě doprovázíte a dáte si do těla s nimi, abyste zároveň upevnili vazby se svým dítětem. Kurzy pro předškoláky (4–6 let) už jsou specializovanější. Děti můžete přihlásit na Pidi aerobik, Sportovky, které prověří celkovou pohybovou nadanost dítěte, můžete děti vodit do kurzu, který se jmenuje Skotačíme na bublinách a věnuje se cvičení s míči, které děti ohromně baví. Nebo dětem můžete přiblížit východní cvičení na kurzu Pohádková jóga. Všechny kurzy probíhají ve čtvrtletních intervalech, takže do nich můžete děti přihlásit i v průběhu roku, a jsou vedeny velmi individuálně – na jedné lekci se schází maximálně okolo deseti dětí.

KENNY TO S DĚTMI UMÍ

(www.bc-kenny-brno.cz)

Pohybové centrum KENNY vám nabídne cvičení již pro miminka od 2 týdnů! V tzv. lekcích Mimi cvičení (2 týdny až 6 měsíců) se scházejí vždy dvě maminky, aby se naučily vytvářet miminku i sobě denní režim, dozvěděly se něco o psychomotorice dětí a zjistily, jak s dětmi správně manipulovat, aby se rozvíjely právě pohybové schopnosti. Domů pak odcházejí také s nápady na domácí „cvičení“. V kurzu Brouček (od 6 měsíců do 3 let) se schází vždy osm dětí s rodiči, kteří se učí kromě jiného i o správné výživě dětí, první pomoci, a především pak společně cvičí, aby se rozvíjela jemná i hrubá motorika dětí, jejich smysly, koordinace, chůze. Pak je čas na kurz Šikula (od 3 do 6 let), kam už děti chodí samy v maximálním počtu deseti účastníků, takže individuální přístup je stále zachovaný. Dítě se otužuje v kolektivu, pracuje na své fyzičce, ale také se zaměřuje na rozvoj svých výtvarných, hudebních a pohybových schopností. KENNY s dětmi sportuje i v Praze, Ostravě-Porubě, Kroměříži, Rožnově pod Radhoštěm, ve Valašském Meziříčí, Frenštátu pod Radhoštěm, Novém Jičíně, Třinci, Orlové a Frýdku-Místku. Více najdete na www.kenny.cz

JAKO NA HOUPAČCE!

(www.studiohoupacka.cz)

V Praze a Jindřichově Hradci můžete své děti přivést do speciálních kurzů studia Houpačka, které se věnují kreativnímu tanci a pohybu dětí. Tanec je totiž jedním z nejpřirozenějších pohybů, který respektuje individuální možnosti a schopnosti dětí, stejně jako jim umožňuje učit se nové věci, objevovat sebe i svět a bavit se, protože tanec je kromě jiného i hra! Hodiny vedou děti k improvizaci, rozvíjení fantazie, porozumění pohybu.

CVIČENÍ PRO ŠAMPIONY

(www.babyclubsampion.cz)

V Baby Clubu Šampión v Hradci Králové to pohybem jenom žije. Přihlásit tu můžete už měsíční kojence – třeba do plaveckého kurzu. A s ročními batolátky můžete vyrazit už i na „cvičení na souši“, kdy se v tělocvičně, na měkkých žíněnkách, spolu se svými maminkami, učí děti správně hýbat, chodit, držet tělo, rozvíjet motoriku, protahovat se, posilovat… To všechno za pomoci říkanek, básniček, písniček, her, které je budou bavit. Důležité je říct, že v lekcích jsou maximálně čtyři děti, ale můžete si objednat i ryze individuální cvičení. A v bazénu je slaná voda, na kterou děti reagují mnohem lépe a bez pláče, protože neštípe v očích. A až povyrostou, můžou v rámci kurzu plavání absolvovat také kurz sebezáchrany, aby uměly reagovat, kdyby se náhodou někdy začaly topit.

MALÍ, ALE MRŠTNÍ

(www.thelittlegym.cz)

Projekt tělocvičen pro malé děti The Little Gym vznikl v Belgii a rozšířil se do celkem 11 zemí po celé Evropě včetně Česka. Do Prahy můžete přivést své ratolesti ve věku čtyř měsíců na cvičení s rodiči (od 4 měsíců do 3 let). Pak můžete přejít do kurzu cvičení pro předškoláky (4–6 let) a pokračovat i během školní docházky gymnastikou pro školáky. Až budou vašemu broučkovi čtyři roky, budete mít možnost přihlásit jej do specializovaných kurzů karate nebo sportovních her, které provedou vaše děti základy všech míčových her a naučí je chovat se při kolektivních sportech. V každém případě je cílem kurzů The Little Gym dát vašim potomkům pohyblivost, mrštnost, kondici, stejně jako sebevědomí, které jde s pohybem a sporty ruku v ruce. A pozor – fungují i o prázdninách, na které se připravují speciální tematické programy.

ČESKÁ TRADICE

(www.sokol-cos.cz)

Česká obec sokolská nabízí ohromné spektrum sportovních programů pro vás, ale právě i vaše děti, s nimiž můžete do Sokola chodit cvičit už od jejich 3 let věku v rámci projektu Zdravá rodina. Pak se mohou osamostatnit a vybrat si některé z kurzů pro mladší školní děti, starší školní děti, dorost a v dospělosti pořád pokračovat v kurzech pro ženy a muže. Je to geniálně vymyšlená struktura, která dělá pohyb součástí života od prvních krůčků po aktivní stáří, které je snem každého z nás. Podívejte se na jejich webové stránky a zjistěte, kde se v Sokole cvičí právě u vás a jaké kurzy vám nabídnou. Třeba to bude to pravé pro vás i vaše děti!


Víte, že…

…v batolecím věku děti tráví přirozeným pohybem až sedm hodin denně? Stačí je tedy vhodně podporovat, aby byl pohyb součástí jejich života i nadále!


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Další aktivity