Dlouhé telefonování ohrožuje nervy a může způsobit "mobilní loket"

Brní vám občas prsty? A telefonujete často? Možná vám hrozí onemocnění "mobilního loktu." Podobnost názvu s tenisovým loktem, kdy postižené trápí stupňujícící se bolest, není náhodná. Stejně jako slavné onemocnění tenistů mobilní loket způsobuje přetěžování jedné ruky.

O množících se případech lidí, kteří se s novým onemocněním potýkají, informoval zpravodajský kanál CNN. Ortopedi podle americké televize zaznamenali nárust lidí, kteří se jim s podobnými problémy svěřují. Jako příklad uvádí šestašedesátiletou Donnu Malloyovou, která pociťovala brnění prstů, které se stále zhoršovalo. Časem jí začaly vypadávat věci z levé ruky a nemohla se věnovat svému oblíbenému vyšívání. Malloyová se domnívala, že prostě stárne, lékaři však objevili, že za její problémy s motorikou můžou několika hodinové telefonáty.

Při držení telefonu u ucha totiž člověk ohýbá ruku v ne příliš přirozené poloze po dlouhou dobu. To mu může poškodit důležitý nerv, který kontroluje prsty. Ve chvílích, kdy si vykládáte s kamarádkou na telefonu, vaše ohnutá ruka způsobuje, že se krev nemůže dostat k prstům. To má za následek, že vás začne brnět malíček a prsteníček.

Pokud u sebe člověk podobné příznaky zpozuruje, neměl by nad nimi podle lékařů jen mávnout rukou. Obyčejné brnění, které se dá snést, se totiž může zhoršit a vést dokonce k tomu, že postižení budou mít problém s jemnou motorikou. Obtížným se může stát práce na počítači, hraní na hudební nástroj, ale i psaní rukou.

Nejlepším způsobem, jak se mobilnímu loktu může člověk vyhnout, je důsledně při telefonování střídat ruce. Pokud telefonujete i déle než jen pár minut, rozhodně si občas přendejte telefon do druhé ruky, aby ta první mohla odpočívat. Telefonování samo o sobě není nebezpečné. Jen je pro člověka škodlivé mít ruku pravidelně po dlouhou dobu v tak nepřirozené poloze.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.