Fakta, která možná nevíte o pitném režimu

Býváte přes den unavení? Velmi častou příčinou, kterou však mnoho lidí přehlíží, je nedostatečný nebo špatný pitný režim. Voda se podílí na mnoha životních funkcích a její nedostatek může způsobit sníženou výkonnost organismu. Nastartovává také krevní oběh, který má na boj s únavou velký vliv.

Už odmalička se všem do hlavy vtlouká, že je důležité hodně pít. Informace o tom, jak vlastně pít správně, ovšem už bohužel většinou chybí. Přitom vypití tří litrů sladké vody tělu vůbec nepomáhá.

Pijte hned po ránu

Abyste tělo dobře nastartovali, je důležité napít se hned ráno, nejlépe na lačno. Tělo se tak správně nastartuje. Pro ty, kteří mají nízký krevní tlak je ranní pohár vody přímo nutností. Vypít byste měli minimálně sklenici vody, ovšem pozor, slazenou vodu vynechte. Vhodná není ani voda sycená.

Pijte pravidelně

Možná, že na pitný režim přes den zapomínáte a snažíte se ho pak dohnat nárazovým vypitím velkého množství tekutin. To však může způsobit převodnění a zatěžovat ledviny. Ideální je pít pravidelně po celý den. Při jídle se pití nedoporučuje, raději pijte před tím či potom.

Slazené limonády způsobují pocit žízně

Největší chybou jsou slazené vody, které ve skutečnosti tělu nepomáhají. Všimli jste si, že slazené vody vypijete obvykle víc než vody bez cukru? Přestože tento fakt vypadá pozitivně, jelikož vám pomáhá plnit pitný režim, ve skutečnosti tak skvělý není. Sladká voda totiž člověku nezažene žízeň tak jako ta obyčejná, naopak způsobuje pocit žízně, a proto jí vypijete daleko víc. S ohlédnutím k tomu, že cukry škodí zdraví, je tedy jasné, že je lepší slazeným vodám odolat.

Nejzdravější nejsou ani vody minerální a sycené. Ty by měli tvořit jen doplněk pitného režimu. Ideální je pít čistou vodu, ať už balenou nebo tu z kohoutku. Vhodné jsou také bylinkové nebo zelené čaje. Naopak káva a černý čaj tělo dehydrují. Pokud tedy patříte mezi jejich příznivce, nezapomeňte si k nim nalít i pohár vody.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.