Flamenco

Flamenco je původně cikánský tanec, který se k nám dostal asi v 15. století přes Indii, Pákistán a Egypt - to ho velmi ovlivnilo a mísí se v něm celá řad kultur. Flamenco jako takové není jen tanec, patří do něj také zpěv či hra na kytaru. Důležitým prvkem flamenca je také tleskání a hra na tzv. cajón (bubínek připomínající dřevěnou bednu). Flamenco má tři základní typy: flamenco jondo (vážné, hluboké), flamenco chico (lehké) a flamenco intermedio (střední). Užívá se syrových citových prožitků, které se zpěvák, muzikant či tanečník snaží prožít při svém projevu.

Flamenco nebylo původně umělecký projev, ale spíše součást životního stylu španělských Gitanos, jako umělecký styl vzniká až v padesátých letech. O oblíbenost na mezinárodní úrovni se nejvíce zasloužili Paco de Lucia, zpěvák patřící do nové vlny (přezdívaný pro svůj bolestný výraz „zlomenina duše“), režisér Carlos Saura, jenž natočil filmy s flamenkovou tématikou (Krvavá svatba, Carmen, Čarodějná láska, Flamenco, Salomé a další) či nedávno zesnulý tanečník Antonio Gades.

V současnosti se po celém světě (a v poslední době také velmi hojně v České republice) pořádají kurzy flamenca. Velmi oblíbené je zejména mezi ženami, pro které také existují samostatné kurzy.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.