Florbal

Florbal je kolektivní halový sport s určitou podobností s pozemním hokejem. Florbal vznikl v USA, proslavil a rošířil se ale zejména díky Švédsku. Tam se původně jmenoval innebandy a postupně si získával na popularitě a rozšířil se do dalších zemí (například do Finska, kde byl známý pod názvem salibandy, a do Švýcarska jako unihockey). Pravidla v každé zemi se však od sebe lišila, v roce 1986 ale vzniká Mezinárodní florbalová federace, která zanedlouho po svém vzniku sjednotila pravidla pro všechny země.

Ve hře proti sobě stojí dva týmy, z nichž každý má na hřišti maximálně 5 hráčů v poli a jednoho brankaře. Florbal se hraje se speciálními holemi určenými pro florbal a dutým děrovaným míčkem. Ten nevynazli Švédové či Finové, jak by se dalo očekávat, ale Američané, kteří stejný míček používali ke trénování baseballu. Zápas trvá dohromady 60 minut, je rozdělen na tři třetiny po dvaceti minutách.

V České republice sdružuje florbalové kluby Česká florbalová unie. Z hlediska počtu členů je Česká florbalová unie na třetím místě po Švédech a Finech (čtvrté je Švýcarsko). Ve florbalu se koná také řada soutěží, na konci roku 2008 se uskuteční mistrovství světa v Praze a Ostravě.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.