Fotbal

Jedna z hlavních disciplín, která láká diváky na návštěvu her. Bude se odehrávat na 6 hřištích rozprostřených po celé Velké Británii. Použito bude zhruba 2 400 fotbalových míčů.

Základní informace


Fotbal - ilustrační foto

Dějiště: Hlavní město

Coventry Stadium, (Coventry),
Hampden Park (Glasgow),
Millennium Stadium (Cardiff),
Old Trafford (Manchester),
St James 'Park (Newcastle),
Wembley Stadium

Termín: středa 25. července - sobota 11. srpna
Medailové události: 2
Sportovci: 504 (288 mužů, 216 žen; 16 týmů mužů a 12 týmů žen).

Fotbal bude jedním z hlavních bodů olympijského programu v Londýně 2012. Počínaje zápasy ve skupině a konče s vyřazovací fázi, bude soutěž nabízet veškeré drama, které fanoušci očekávají od velkých mezinárodních turnajů. Odehrávat se budou dvě medailové hry - jedna pro týmy mužů a jedna pro ženy.

Základy


Fotbal - letní olympijské hry Londýn 2012

Cílem fotbalové hry je dát více gólů do branky soupeře. Toto základní pravidlo je jednoduché a všeobecně známé. Týmy složené z 11 hráčů spolu soutěží po dva 45 minut trvající poločasy. Pokud se v základní době nerozhodne, následuje nastavení nebo penaltové rozstřely, je-li skóre nerozhodné.

Vzhledem k nabitému plánu začne fotbalová hra s první skupinou zápasů dva dny před konáním slavnostního zahájení olympijských her. V týmech mužů bude většina hráčů do 23 let, ale každá země smí přivézt 3 starší hráče. Pro hru žen nejsou žádná věková omezení.

Soutěž bude začínat skupinovou fází. Týmy budou rozděleny do skupin po čtyřech (tři skupiny v turnaji žen, čtyři skupiny pro muže), a osm nejlepších týmů se kvalifikuje do čtvrtfinále. Odtud se soutěže hrají ve vyřazovacím formátu: dva vítězní semifinalisté budou hrát o zlatou medaili ve Wembley, poražení si zahrají o bronz.

Olympijský fotbal, historie a současnost

Fotbal byl představen jako olympijský sport v roce 1908. Velká Británie vyhrála zlatou medaili, pak úspěšně obhájila svůj titul o čtyři roky později ve Stockholmu. Od té doby se hrál na každých OH s výjimkou Los Angeles 1932.

Fotbalová soutěž v Londýně 2012 se uskuteční na šesti hřištích po celém Spojeném království, včetně míst ve Walesu (Cardiff Millennium Stadium) a Skotsku (Hampden Park v Glasgowě). Finále se uskuteční na stadionu Wembley v Londýně.
Základní slovníček

Prodloužení: Pokud utkání vyřazovací fáze neskončí jasným výsledkem po 90 minutách hry, týmy hrají 30 minut nastaveného času ve snaze najít vítěze.

Faul: „Nelegální“ zásah protihráče ve hře.

Nepřímý volný kop: typ volného kopu, ze kterého útočící tým nemůže skórovat přímo, aniž by se více hráčů dotklo míče.

Penaltový rozstřel: Pokud výsledky na konci nastaveného času stále nejsou jednoznačné, je tu penaltový rozstřel, ve kterém každý tým má pět trestných kopů. Pokud se ani tak nerozhodne, následuje hra náhlá smrt, kdy se jednotlivé týmy střídají a vyhrává ten, který jako první skóruje.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: