Fotbal

Fotbal (z anglického football: foot=noha, ball=míč) je kolektivní míčová hra, která je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě. Ve hře proti sobě stojí dvě družstva, v každém z nich hraje 11 hráčů. Fotbal má své kořeny již ve starověkém Řecku, v průběhu středověku se hra rozšířila po celé Evropě, pravidla a způsob hry se ale velmi lišily. Vznik fotbalu v dnešním slova smyslu se datuje do 16.století, kdy anglické soukromé školy chtěly, aby jejich žáci provozovali nějaký sport. Pravidla i způsob hry se stále lišily, vznikly ale dvě základní formy fotbalu - rugby a kopaná.

V roce 1848 vznikla první ucelená a jednotná pravidla - tzv. Cambridgeská a v roce 1863 bylo utvořeno první oficiální fotbalové sdružení - Football Association. Zanedlouho došlo také k prvnímu mezinárodnímu zápasu. Fotbal se rozšiřoval dále do světa a vznikaly první kluby. Stal se jedním z nejoblíbenějších sportů vůbec a podle průzkumu FIFA z roku 2001 fotbal hraje více než 240 milionů lidí.

U nás se fotbal hraje na různých úrovních rozdělených podle ČMFS (Českomoravského fotbalového svazu) - nejvyšší je 1.liga, nejnižší jsou soutěže řízené okresními fotbalovými svazy. Na evropské úrovni funguje evropská fotbalová federace UEFA, na světové mezinárodní fotbalová federace FIFA.

Zápas se dělí na dva poločasy, z nichž každý trvá 45 minut. Hru řídí hlavní rozhodčí, který na hřišti kontroluje a uplatňuje pravidla. Dohlížet na hru mu pomáhají dva asistenti - pomezní rozhodčí.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.