Geocaching - hledání "pokladů"

Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky. Využívá se při něm navigační systém GPS, který slouží na vyhledávání skrytého objektu, tzv. cache, který má určené souřadnice. Jednou z hlavních myšlenek geocachingu je umisťování objektů (caches) na takových místech, která jsou zajímává, ale nejsou příliš známá mezi turisty. Úkolem geocachera je potom takový objekt nalézt.

Cache tvoří většinou plastová schránka (krabička na potraviny, prázdný obal od kosmetiky, kanystr apod). Owner (neboli zakladatel cache či majitel) umístí cache na určitém místě, jehož souřadnice zveřejní na internetu na geocacherském serveru. U většiny skrýší bývá také takzvaný logbook - deník, do něhož se zapisují nálezci. Pokud nálezce chce, může si předmět, jenž se v cache nachází, vyměnit za jiný, který na místě ponechá pro další geocachery.

Rozdělení skrýší - caches

Skrýše se u geocachingu rozdělují podle velikosti a podle charakteru. Podle velikosti rozlišujeme 4 základní kategorie: micro (velikost přibližně krabičky od zápalek), small (velikost plastové malé krabičky na potraviny), regular (velikost krabice od bot), large (největší skrýše pro speciální velké předměty). Podle charakteru můžeme najít například tradiční cache (předmět se nalezne podle zadaných souřadnic), multi cache (nejprve musíme najít první skrýš podle zadaných souřadnic - ta nám napoví, kde se nachází předmět) nebo mystery cache (pro získání souřadnic musí geocacher nejprve vyřešit úkol či hádanku).

Geocaching v České republice

Geocaching vznikl v USA v roce 2000, rychle se rozšířil po celém světě a v roce 2005 již existovalo na 171 000 skrýší pro geocachery (z toho asi 700 v České republice). Od roku 2006 u nás zažívá geocaching svůj boom a v současnosti je u nás zaregistrováno více než 7000 skrýší. Komunita geocacherů organizuje rozmanité kolektivní akce („setkávací“ cache, event cache) s různým doplňkovým programem.

Kdo se může do geocachingu zapojit

Geocaching je určen pro všechny, kteří mají rádi turistiku a dobrodružství. Geocacheři nepotřebují vysokou fyzickou kondici, tato aktivita je tedy vhodná i pro zdatné seniory, nebo pro rodiny s menšími dětmi, pro něž bude hledání pokladu velkým zážitkem.

Proč právě geocaching

Geocaching není typickým sportem, jedná se spíše o dobrodružnou hru, která vyžaduje dobrý orientační smysl a schopnost pohybovat se podle GPS navigace. Podobně jako u ostatních sportů se ale i zde hraje na vítězství, které dokáže geocachery dohnat až k nočním turistickým výšlapům po neznámé krajině. Na druhou stranu můžete patřit k poklidnějším hledačům, kteří si užívají poznávání nových míst a turistických zajímavostí.

Co je na geocaching potřeba

Abyste se mohli stát dobrým geocacherem, budete potřebovat kvalitní GPS navigaci a pohodlné oblečení a obutí vhodné pro turistiku.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.