Golf

Golf je tradičně venkovní sport, kde se jednotlivec snaží trefit holí malý golfový míček tak, aby spadl do jamky. Golf byl považován za sport elit a bohatých lidí, v současnosti se ale jedná o velmi populární sport pro různé společenské vrstvy. Hrát se může jednak tradičně venku – na golfovém hřišti, vznikají ale i tzv. indoor golfové hřiště, kde najdete simulaci všech různých terénů. Tento druh golfu zažívá v posledních letech velký boom i v České republice.

Typické golfové hřiště se skládá z 9 nebo 18 jamek. Většina jamek má green (tj. zvláštní pěstěná travní plocha, na které se nachází jamka) příliš daleko od odpaliště, je tedy téměř nemožné zasáhnout jamku první ranou. Proto je mezi greenem a odpalištěm umístěn ještě fairway, nízko sekaný pruh, po němž hráč postupuje k jamce. V okolí se nachází ještě tzv. rough, což je nesekaná tráva, která hráčům tvoří další překážku. Na hřišti existují i jiné překážky např. bunker (písečná překážka), vodní překážka (rybníček, potok) apod. U indoorového golfu jsou všechny tyto překážky také simulovány.

Tráva na greenu je velmi nízká (kolem 3 mm), aby nebránila míčku v pohybu. Na druhou stranu bývá green různě zvlněný, aby se ztížilo správné míření. Jamka má hloubku 10 cm a v průměru má 10,9 cm, je vyztužená vložkou, do níž lze zabodnout dlouhá tyč zakončená vlajkou. Ta slouží k lepší viditelnosti jamky i z větší vzdálenosti. Každá jamka je označena tzv. parem, což je číslo, které je určeno obtížností dané dráhy. Toto číslo vyjadřuje počet ran, na který by měl být hráč golfu schopný trefit jamku.

U některých hřišť bývají také různá cvičná zařízení (například tréninková louka, tréninkový bunker či tréninkový green. Hráči golfu si také mohou najmout lektora, který je procvičí tak, aby byli schopni hrát golf na solidní úrovni. V České republice podléhají golfu zejména muži, golf ale rozhodně není jenom mužskou záležitostí, o čemž svědčí i neustále narůstající počet hrajících žen.

Kdo může golf hrát

Golf mohou hrát všechny generace, včetně té nejstarší. Hraní golfu nemusí nijak omezovat ani těhotné ženy.

Proč právě golf

Golf nepatří mezi sporty, z nichž by vám během chvilky narostly velké svaly, je ale výborným odreagováním a pokud na něj budete chodit pravidelně, zvýšíte si tak fyzickou kondici a schopnost dobře mířit.

Co je pro golf potřeba

Na golf potřebujete hole a míčky, které si však můžete vypůjčit. Dále potřebujete speciální obuv na golf a sportovní oblečení.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.