Gymnastika

Gymnastika (z řeckého gymnós - nahý) je soubor tělesných cvičení, jehož cílem je všestranný rozvoj lidského těla a udržení zdatnosti a celkové dobré výkonnosti. Jedná se především o sportovní disciplíny, u nichž je velmi důležitá čistota provedení tělesných prvků náročných na sílu a koordinaci. Gymnastika má své kořeny již ve starověkém Řecku, kde byla součástí tzv. kalokagatie - rozvoje těla i duše. Do tehdejší gymnastiky se však řadily i takové disciplíny jako box či plavání. Ve staré Krétě gymnasté cvičili na zvířatech (například na koních či býcích - jednalo se především o různé obřadné tance), a dali tak základ dnešní nářaďové gymnastice.

Podobně jako jiné sporty i gymnastika neměla po dlouhá století ucelená pravidla. Gymnastika se v evropských zemích rozvíjela ruku v ruce s národními obrozeními na počátku 19. století. V českých zemích se o to zasloužil především Miroslav Tyrš. Ve 20. století se gymnastika obohatila o rytmickou gymnastiku, což byl základ dnešní moderní gymnastiky.

Pravidla gymnastiky určuje Mezinárodní gymnastická federace (FIG), která vznikla již v roce 1881. V České republice existuje Česká gymnastická federace, která sdružuje všechny gymnastické kluby. Další českou institucí je například Český svaz moderní gymnastiky.

Gymnastická odvětví a diciplíny

Gymnastika se v současnosti dělí na tři základní odvětví: moderní gymnastiku, skoky na trampolíně a sportovní gymnastiku. Vedle nich však existují i jiná odvětví, která se do gymnastiky také někdy řadí. Jedná se například o akrobatickou gymnastiku, olympijský šplh či sportovní aerobic. U všech disciplín je často kritizována otázka tréninku, protože s gymnastikou se začíná od velmi útlého věku a častým tréninkem se zatěžují klouby.

Sportovní gymnastika

Sportovní gymnastika patří mezi olympijské disciplíny, pořádají se v ní také mistrovství světa a řada dalších soutěží. Jedná se o sport, kde mají muži a ženy odlišné disciplíny, cvičí se buď na koberci (prostná) nebo na nářadích. Do disciplín, které spadají do sportovní gymnatiky žen, se řadí přeskok, bradla, kladina a prostná. Do mužských disciplín patří prostná, kůň našíř, kruhy, přeskok, bradla a hrazda.

Moderní gymnastika

Moderní gymnastika je zatím stále hlavně ženské odvětví, které spojuje prvky gymnastiky, tance a akrobacie. Gymnastky cvičí bez nářadí i s ním - nejedná se však o nářadí podobné tomu ve sportovní gymnastice, jde spíše o doplňky. Existují disciplíny s míčem, obručí, kuželem, stuhou a švihadlem.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.