Gymnastika - skoky na trampolíně

Nejmladší disciplína gymnastiky je divácky velmi atraktivní. Celkem 324 závodníků bude soutěžit ve třech disciplínách olympijského sportu gymnastiky.

Základní informace

Místo konání: North Greenwich Arena
Termín: Pátek 3 - sobota 4. srpna
Medailové událostí: 2
Sportovci: 32

Trampolín byla poprvé vynalezena a použita na univerzitě v Iowě roku 1930. Původně sloužila jako pomocník v tréninku astronautů a atletů. Její popularita ale dosáhla časem takové úrovně, že se v roce 1964 konalo první MS světa ve skoku na trampolíně, a to právě v Royal Albert Hall v Londýně.

Svou olympijskou premiéru si tento sport odbyl v roce 2000 v Sydney. Je zajímavý dech beroucími pohledy na akrobatické prvky ve výšce více než 10 m.

Základy

 

Gymnasti provádějí sérii krátkých sestav, které obsahují různé obraty, odrazy a kotrmelce. Přesné technika a dokonalé kontrola těla jsou životně důležité pro úspěch. Porotci udělují známky za obtížnost, provedení a čas.

Každý závod jednotlivců mužů a žen má dvě fáze: skládá se z kvalifikačního kola a finále. Sportovci předvedou každý dvě sestavy v rámci kvalifikačního kola. Osm sportovců s nejlepším skóre postoupí do finále - kde předvádějí další sestavu, která určuje výsledky soutěže.

Olympijská gymnastika na trampolíně, minulost a současnosti

Trampolína je relativně nováčkem na olympijském programu: svůj debut prodělala v Sydney v roce 2000. V Londýně roku 2012 se bude soutěž konat v state-of-the-art North Greenwich Areně na řece Temži, která bude také hostit soutěž ve sportovní gymnastice a závěrečné fáze turnaje v košíkové.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: