Házená


Házená - ilustrační foto

Rychlý sport, kde padá spousta branek, a patří proto mezi velmi oblíbené.

Víte, že?

Plážová verze házené hraná na venkovních hřištích, je čím dál populárnější. Ročně se turnaje na Weymouth Beach účastní tisíce diváků.

Základní informace

Místo konání: Copper Box - olympijský park (zápasy ve skupině, ženské čtvrt-finále), Basketbal Arena - Olympic Park (mužské čtvrt-finále, plus všechny semifinále a finále)
Termín: Sobota 28. července - neděle 12. srpna
Medailové události: 2
Sportovci: 336 (168 mužů, 168 žen; 12 týmů v každém případě)

Rychlost, obratnost a vytrvalost jsou klíčové atributy pro závodníky v moderní házené, rychlém a vzrušujícím týmovém sportu. Házená nabízí spoustu fyzického kontaktu a akce, a měla by dle pořadatelů přilákat velké davy.

Základy

Hraje se na hřišti měřícím 40 x 20 metrů, tedy největším kurtu, který se používá k týmovým hrám v hale. Házenou hrají 2 týmy po 7 hráčích, kteří běhají a driblují s míčem a snaží se skórovat do soupeřovy branky. Branek padá spousta, není výjimkou že padne 50 branek za 60 minut trvající zápas.

Na OH 2012, mužský i ženský turnaj v házené začínají ve skupinách: 12 týmů v každém turnaji bude rozděleno do dvou skupin po šesti, a každý tým bude hrát s každým ve své skupině. Čtyři nejlepší týmy v každé skupině budou mít nárok postup do vyřazovací fáze soutěže - vítězové semifinále se nakonec utkají o zlato.

Olympijská házená, historie a současnost

Házená vznikla v Dánsku, Švédsku a Německu na konci 19. století. Původně se hrála na polích. Sportovní házená se poprvé objevila na olympijských hrách v roce 1936. Moderní indoor verze jako olympijský sport debutovala v Mnichově 1972.

Pro Londýn 2012, budou skupinová kola obou soutěží (mužů i žen), stejně jako ženské čtvrtfinále odehrány v zbrusu novém Copper Boxu v Olympijském parku. Soutěž se pak přesune do basketbalové arény, kde se uskuteční mužské čtvrt-finále, všechna semifinále a všechny medailové zápasy.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: