HOGUDO - návrat ke zdraví

Stejně tak, jako při nachlazení zpravidla „sáhneme“ po černém čaji s medem a citronem, se kdesi daleko, v asijském pohoří Ťan-šan, v případě téhož lidé soustředí na cviky a akupresurní body cílené na imunitu. Při tom pozorně vnímají, co jim organismus říká.

Na rozdíl od většiny z nás však také zpravidla cvičí každý den preventivně, pro radost, pevné zdraví a duševní vyrovnanost.

Pojďme tedy zjistit, v čem vlastně tkví „kouzlo“ souboru cviků zvaných Hogudo…

Cvičení z hor

„Chrám klidné cesty“, tak se jmenuje původní zdroj ozdravných cviků Hogudo (jinak také Cvičení z hor), které se od tamních mnichů až k nám dostalo díky Jiřímu Houdkovi a Marku Abelovi. Ti se při svém pobytu v horách a intenzivním cvičení ke svému údivu zbavili dlouhodobých zdravotních problémů, což je přivedlo na myšlenku poskytnout toto „tajemství“ i ostatním.

Proto již několik let máme možnost uzdravovat své tělo pomocí sestavy 27 cviků s poetickými názvy: Hladový vlk, Lano, Býček, Číhající rys, Noční hvězda, Rozemletá hlína, Kapradí ve větru, Medvěd…, které jsou nejen pro nemocné, ale i zdravé, dávající přednost prevenci před dodatečným během za zdravím. Hogudo zvládá „boj“ s rozličnou paletou onemocnění pomocí jednoduchých cviků, pohybů a akupresurních bodů, přičemž neopomíjí psychosomatické příčiny nemocí, naopak s nimi „pracuje“. Problémy těla totiž v žádném případě nelze oddělit od „duše“… Zjednodušeně řečeno by se dalo říci: Zbavte se stresu, zbavíte se mnoha zdravotních problémů!

----

Ačkoli se na jednodenním semináři (zpravidla jde o sobotu) či na 9týdenním kurzu (1x do týdne) dozvíte vše potřebné, k dispozici je také CD, na kterém je přehledným způsobem znázorněno a vysvětleno 16 základních a nejvíce využívaných cviků – pro ty zapomnětlivé i ty, kteří mají rádi vše pěkně před očima. Připravuje se i kniha.

----

Dovolte si mít čas…

Pointa Hogudo tkví v masírování vnitřních orgánů za pomoci stahů cílených na určité svalové partie. Je však nutné přesně vědět jak, co a kdy stimulovat, aby v daném místě došlo k nastartování ozdravných procesů. Můžete cvičit každý den celou sestavu, nicméně málokdo ve svém „diáři“ najde dostatek potřebného času. Efektivnější než se stresovat, že nezvládáte vše, je vybrat si určité cviky (dva tři) na konkrétní zdravotní problém (např. vysoký krevní tlak, žaludeční či trávicí potíže, astma, bolesti zad…), který potřebujete řešit, a vyčlenit si pravidelnou chvilku (třeba ráno před snídaní či naopak ve večerním klidu před spánkem).
Určitě se vyplatí na 15 minut otočit klíčem v zámku své pracovny, ložnice či obýváku, pokud máte nezbedné děti nebo početné spolubydlící, a zjednat si tak chvilku jen pro sebe…

Hogudo není čarovná hůlka, kde si jednou zacvičíte sestavu a budete fit. Učí nás odlišnému přístupu k vlastnímu tělu, než na jaký jsme zvyklí. Před každým cvikem je totiž třeba nejen se uvolnit a starosti nechat odplout v dál (alespoň pro tu danou chvíli), ale také se na patřičný orgán (který právě potřebujeme ovlivňovat a léčit) „naladit“ a prohřát jej. Hogudo nám předkládá umění dokonalé koncentrace, učí nás správně dýchat a tím vnáší klid do našich pohybů a posléze i života. Zhruba po 4 týdnech cvičení si člověk často najednou uvědomí, že už ho nepíchá žlučník, že po výstupu do 2. patra nelapá po dechu či že se už dlouho neozvala migréna ani plotýnky… Nejde o žádný zázrak, prostě se tělo dostává do správné rovnováhy, cviky jsou spouštěčem samoléčebných schopností našeho organismu.

Hubnout? Jde to…

… jen vědět jak. Hogudo „má“ ve svém „repertoáru“ také cviky na zrychlení látkové výměny v organismu, které účinně a efektivně podporují hubnutí. Klíčovým je cvik Hladový vlk, dále Rozemletá hlína a Plameňák. Kapradí ve větru zeštíhlí stehna a lýtka, další cviky zlepší dýchání a jejich pravidelné provádění také zahání chuť na prohřešky proti zdravé stravě (tučné, sladké…). Býček, Oslík a Kobra nejen zlepšují imunitu v oblasti krku, ale mají pozitivní dopad i na odstranění dvojité brady a tukových polštářů v obličeji a na krku.

Ovšem nezapomínejte, že hubnutí je také o individuální změně jídelníčku (a velikosti porcí) i celkového životního stylu, s čímž vám individuálně poradí instruktor během konzultační hodiny. Hogudo jako takové nenásilně navede z pocitu, že „to nejde“, do poznání, že přece jen proti svým nadbytečným kilům nejsme tak bezmocní.

----
„Hogudo posiluje imunitu, zbavuje nadváhy, likviduje nespavost, zlepšuje soustředění, nabízí pomoc při astmatu, alergiích, žaludečních a střevních potížích, bolestech hlavy, řeší problémy s tlakem, zády či únavový syndrom,“ říká Mgr. Jiří Houdek.
----

Vykročte za zdravím

Celý systém cvičení, který se po tisíce let předává z generace na generaci „lidí z hor“, je vysoce účinný. Převedeno do běžné mluvy – existuje vysoká pravděpodobnost, že pomůže i vám, pokud se budete alespoň trochu snažit. Vzhledem k tomu, že cviky vznikaly na základě hlubokých znalostí o lidském těle i duchu, jsou nejen účinné, ale i bezpečné – vycházejí z naprostého pochopení fungování organismu a pohybu energie naším tělem.

Nezáleží na tom, jestli jste staří, mladí, tlustí či tencí, záleží na vašem odhodlání pomoci svému tělu nastartovat procesy samoléčby a „dovolit“ mu návrat ke zdraví. Cvičením Hogudo uděláte ten první, nejdůležitější krok…

----

Zdroj: Moje zdraví
Autor: Helena Míková
Odborná spolupráce: Mgr. Jiří Houdek, instruktor cvičení, www.hogudo.cz


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.