Hýbejte se! S pejskem...

Pro svého mazlíčka jste schopni udělat cokoli, příjemné prostředí, kvalitní žrádlo, nově také značkové oblečení, dáváte mu všechnu možnou pozornost a lásku… Na sebe už ale nemyslíte, nemáte se rádi a odbýváte se fastfoody. Změňte to! Váš pejsek vás může naučit se pravidelně hýbat.

Skoro 70 % lidí má v Česku psa. Většina mu věnuje veškerou péči. A přes 50 % Čechů má problém s nadváhou nebo obezitou. A tak využijte příležitosti, přestaňte se vymlouvat na nedostatek pohybu a začněte sportovat se svým čtyřnohým mazlíčkem. Prospěje to vám, a dokonce i jemu. A přitom stačí třikrát denně půlhodinová procházka svižnějším tempem. Podle výzkumů jsou na tom pejskaři, kteří jsou „nuceni“ denně venčit svého pejska, o 43 % lépe se zdravím a kondicí než ti, kteří pejska nemají. Možná je to nezanedbatelný fakt, že lidé jsou nuceni trénovat svoji trpělivost a disciplinovanost, protože pejsek se sám nevyvenčí. Tyto dvě vlastnosti jsou nepostradatelné hlavně pro ty, kteří se snaží shodit nějaké ty kilogramy,ale motivace k pohybu jim chybí.

Pravidelný pohyb ve formě chůze je totiž:

* vhodný pro všechny bez rozdílu věku, pohlaví nebo kondice

* pro člověka i pro psa nejpřirozenějším pohybem

* zlepšuje kondici a zdraví – lidí i psa

* pomáhá s hubnutím

* prodlužuje život

* posiluje kosti a klouby, zabraňuje vzniku osteoporózy

* posiluje kardiovaskulární systém

* vyplavuje do těla endorfiny – hormony štěstí

* okysličuje mozek a tím zlepšuje naši paměť

Kolik spálíte při různém tempu chůze:

* Pomalá chůze (4 km/h – přibližně 1130 kJ/270 kcal za hodinu):
Procházkami můžete spalovat kalorie bez ohledu na to, jestli jste v přírodě či bydlíte ve městě.

* Středně rychlá chůze (5 km/h – přibližně 1319 kJ/315 kcal za hodinu): Ráno jste zaspali, ale nechcete pejska ošidit o jeho obvyklou trasu. Tak přidejte do kroku.

* Velmi rychlá chůze (6,5 km/h – přibližně 2261 kJ/538 kcal za hodinu):
Dopřáváte-li sobě i pejskovi pravidelný pohyb, takže nějakou tu kondičku už máte, pak můžete po pár dnech zařadit velmi rychlé tempo chůze. Jako takové se hodí spíš na delší vycházky do přírody než do města.

* Běh (8 km/h – přibližně 2500 kJ/600 kcal za hodinu):
Nejvíce přebytečných kalorií spálíte během, ale pozor, to už je záležitost pro opravdu fit pejskaře. Trénink pak můžete zintenzivnit tím, že si do rukou vezmete láhev s vodou. Myslete také na vodu pro pejska.

Není to jen chůze

Aktivit s pejskem můžete vykonávat hned několik a rozhodně se nudit nebudete. Existují totiž speciální sporty, které byly vytvořeny na míru pejskům i jejich majitelům. Ale pozor, uvědomte si, že většina aktivit stojí nejen peníze, ale hlavně čas. A proto si dobře rozmyslete, zda ho do svého miláčka chcete investovat. Je velmi nezodpovědné nechat aktivitě pejska přivyknout a po chvíli se jí vzdát, protože nemáme chuť nebo čas.

* Tanec se psem, tzv. dogdancing: Pes provádí v rytmu hudby několik cviků pod vedením svého pána. „Tanec“ můžete svého pejska učit už od tří měsíců, protože prvními povely, bez kterých pohyb nelze začít vykonávat, je chůze u levé i pravé nohy a dokonalé přivolání. Postupně se přidávají otočky, slalom mezi nohama, couvání, panáčkopanáčkování, skákání atd. Tyto cviky už se vyplatí provádět jen s dospělým psem, aby nedošlo k poškození kloubů malého štěňátka. Sport je vhodný pro všechna plemena.

* Frisbee: Česky házení létajícího talíře psovi. I když vypadá tento sport velmi jednoduše, je těžký na fyzičku, hlavně zpočátku tréninku, protože za talířem se budete honit hlavně vy, a je také umění hodit frisbee dobře, a je velmi složitý na výcvik. V souhrnu jde o to, aby ve chvíli, kdy vy disk vyhodíte, pes k němu běžel a ve výskoku jej zachytil. Hra je docela náročná na prostor, takže vhodnými místy jsou hřiště nebo velké zahrady, kde nehrozí zranění. Vaši pejsci by neměli mít problémy s pohybovým aparátem, protože důraz je kladen na výskoky a tvrdé dopady. Nehodí se pro psy vysoké a velkých plemen.

* Jízda se psím spřežením, tzv. mushing: : Tento sport vychází ze severských tradic, ale je docela běžný už i v naší republice, i když ve většině případů spíše na rekreační úrovni. Jde především o závody, kdy úkolem psů je převézt pána a náklad nejdál a nejrychleji. Hlavně je to zábava a naprosté souznění s pejsky. Pejsci by měli být větších plemen, nejvhodnější jsou rasy husky a malamut, měli by být v dobré kondici a být zdraví. Ani pro vás to není žádná pohodička, v podstatě jde o posilovací a silový trénink.

* Agility: Aktivita skvělá pro hravého a nevydováděného pejska. Jedná se o překonávání nejrůznějších překážek na čas. Jsou to látkové či pevné tunely, skok, houpačky, kladiny, obruče atd. Můžou si ji užít jak malí psi, tak i velká plemena. A nemusíte kvůli tomu chodit jen na cvičák, takovou trať si klidně můžete sestavit i doma na zahradě. Samozřejmě že profesionálnější a možná i zábavnější bude hra ve skupině, kdy mezi sebou závodí více psů a psovodů.

* Bikejöring: Jezdíte rádi na kole? Pak s sebou vezměte i svého pejska. Bikejöring je totiž jízda na horském kole různým terénem, kdy jsou cyklista a pes propojeni vodítkem. Pejskovi pořiďte postroj, ne obojek, a vodítko by mělo být odpružené a zhruba v délce 3 metrů. Důležité pro vaši bezpečnost je, aby byl pejsek stoprocentně poslušný a patřil k těm klidnějším plemenům a samozřejmostí pro vás je přilba a chrániče. S tímto sportem začínejte až při dospělosti psa, tedy od 1,5 roku, a uvědomte si, že pes si musí nejdřív zvyknout, že za ním jedete na kole. Zátěž přidávejte postupně, bedlivě sledujte chování psa a pro začátek volte polní nebo lesní cesty. Zimní obdoba sportu je skijöring, kdy psa vede člověk na běžkách.

* Flyball: Jestliže váš pes s neuvěřitelnou radostí a hravostí běhá pro míčky, pak je tento druh sportu pro vás jako stvořený. Pes musí zdolat pár malých překážek a sám si tlapkou vymrštit míček, který musí chytit a spolu s ním se vrátit k pánovi zpět.

* Dogtrekking: Jedná se o orientační pochod pána se psem, kdy je dopředu stanovena trasa a časový limit, za který musí danou vzdálenost ujít. Není výjimkou, že se takové pochody protahují i na dny a noci. Patří mezi vytrvalostní sporty a k povinné výbavě při závodech patří dobré oblečení pro pána, čelová svítilna, karimatka, spacák, mapy, láhev s vodou, miska pro psa a krmení. Pejsek potřebuje postroj, vodítko a obojek. Pokud je pes fit, můžete i jemu pořídit speciální nosič, což je batůžek upevněný kolem trupu psa a botičky pro psy. Není zapotřebí speciálního výcviku, ale pes musí mít při dlouhých tratích ukončený tělesný vývoj.

* Canicross: Běh psa nebo více psů a člověka, kteří jsou k sobě připoutáni speciálním delším vodítkem či lanem opatřeným amortizérem, který tlumí nárazy a chrání páteř běžce i psa. Běžec je ovázán speciálním sedákem, který přenáší sílu psa. Váš čtyřnohý spoluběžec by měl zvládat základní povely doleva, doprava, stůj a naučit se správně táhnout, což chce nějaký trénink.

ZDROJ: DIETA 4/2012, FOTO: Profimedia.cz


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.