In-line skating (jízda na kolečkových bruslích)

In-line skating (také roller skating, inline bruslení či jízda na kolečkových bruslích) patří mezi nejoblíbenější sporty po celém světě. Jízda na kolečkových bruslích v podstatě znamená cestování po mírném terénu s využitím bruslí, které mají namísto ostré čepele 4 až 5 koleček uspořádaných do jedné řady. Ty umožňují rychlý a plynulý pohyb.

In-line bruslení se provozuje na cyklostezkách, cestách, chodnících, na vyhrazených místech určených pro speciální triky (například na u-rampách či schodech) a ve sportovních halách. Jezdit na bruslích můžete sami po stezkách, oblíbené je také skupinové ježdění, které dokáže vyburcovat k větším výkonům. Bruslení na kolečkových bruslích se rozděluje do tří základních skupin: fitness a rekreace, rychlost (speed) a freestyle.

Fitness a rekreační jízda na bruslích se provozuje zejména na cyklostezkách. Vybavení nemusíte mít nejdražší, kromě bruslí se však doporučují také chrániče kolen, loktů a zápěstí a helma. Jízdu si můžete naplánovat podle svých potřeb a možností, nemusíte být vázáni na ostatní. Existují speciální in-line kurzy a výlety, kde můžete potkat nové lidi a překonávat své hranice.
Rychlostní bruslení (speed skating) vyžaduje speciální druh bruslí, které jsou určeny pro rychlejší jízdu. K dalšímu vybavení samozřejmě patří opět chrániče a helma. Pokud toužíte po vzrušení a adrenalinu, můžete se přihlásit do soutěží na různých úrovních. Speed skating se provozuje na cyklostezkách, existují ale také speciální tratě a v zimě se trénuje ve sportovních halách.
Freestyle skating je speciální druh bruslení na kolečkových bruslích, který kromě speciálních bruslí, chráničů a helmy vyžaduje také speciální prostory, kde se tento sport provozuje. Freestyle skating zahrnuje například jízdu na rampách, skoky, různé triky. Freestyleskatové akce bývají často propojené také s freestylovými bikery, kteří pro svou jízdu potřebují podobná místa.

Kdo může jezdit na kolečkových bruslích

Kolečkové brusle jsou určeny pro všechny generace, výborné jsou zejména pro mladé lidi ve městech, kteří mohou využívat širokou síť cyklostezek.

Na co je inline skating dobrý

Jízdou na kolečkových bruslích spálíte velké množství kalorií, je to ideální aktivita pro hubnutí. Navíc si tímto sportem zvyšujete svou fyzickou kondici a tvarujete si své tělo.

Co je pro inline skating potřeba

Na inline skating potřebujete zejména kolečkové brusle, které si vyberete podle svého uvážení a svých potřeb. Nezapomeňte si pořídit také chrániče na kolena, lokty a zápěstí a helmu. Vše doplníte pohodlným sportovní, oblečení, které vám umožní volný pohyb.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
moje brusličkz
Autor: Reníček (05.08.2008)
děkuji že je někdo kdo napíše takový článek.Koupila jsem si brusle k narozeninám(44) jsem z nich nadšená bydlím na vesnici,ale máme tam novou silnici 5 km takže super,jsem začátečník,ale nadšenej dík všem za rady renča
Bruslení v Brně?
Autor: Tonman (08.08.2008)
Ahoj, nevíte kde se dá bruslit v Brně a v okolí? Myslím teda kromě té jedné stezky k Hypernově.
Re: Bruslení v Brně?
Autor: Lukáš (08.08.2008)
V Brně je to s bruslením bohužel špatné. Na stejné cyklostezce se dá ještě bruslit v okolí Antrophosu, O něco horší podmínky jsou v okolí přehrady a v Mariánském údolí, ale tam je nic moc asfalt.

Taky jsem vděčný za každý tip na další místa :-(
Re: Re: Bruslení v Brně?
Autor: Pavel (22.02.2010)
Nová stezka vhodná i pro bruslaře je poděl Svitavy z Obřan až do Bílovic. Má něco kolem 4 kilometru a vyborny novy povrh.. urcite doporucuju!
Autor: Hanka (14.08.2008)
Ahoj,je mi 38 let a chtěla bych zhubnout pár kilo a kamarádka mě přemlouvá,at si pořídím brusle,abych s ní mohla jezdit.Dá se to v tomto věku zvládnout a shodí se přitom?
Re:
Autor: Kopretina (13.07.2009)
Ve věku nevidím problém a je to myslím velmi příjemný způsob, jak zhubnout :)
Jonackova@seznam.cz
Autor: Hanka (14.08.2008)
Ahoj,je mi 38 let a chtěla bych zhubnout pár kilo a kamarádka mě přemlouvá,at si pořídím brusle,abych s ní mohla jezdit.Dá se to v tomto věku zvládnout a shodí se přitom?
Re: Jonackova@seznam.cz
Autor: Eliška (19.02.2014)
Ahoj, řekla bych že bruslení není nějak věkově omezeno a že na nich může jezdit kdokoliv.
Dá se to zvládat :)
Já osobně mám bruslení moc ráda a má to dobrý efekt a příjde mi to mnohem lepší a účinější jak běh :)
Brusle pro začátečníka
Autor: Ondra (23.05.2009)
Ahoj,

jsem úplný začátečník a chci si pořídit in-line brusle. Líbí se mi tyto www.worker.cz/1257/k… Najde se prosím někdo, kdo by začátečníkovi poradil, zda jsou vhodné? Děkuji Ondra
Re: Brusle pro začátečníka
Autor: hdhdh (11.07.2009)
myslím že jsou mco rychlé
Kurzy inline brusleni v praze
Autor: Lukáš (23.06.2011)
Nabízíme výuku inline bruslení ve formě dětských, víkendových a individuálích inline kurzů v praze.
Blizsi info na www.inlinekurz.cz
Autor: Tonda (26.07.2012)
Dobrá trasa je kousek od Brna v Blučině. Vede ze Židlochovic do Měnína má dobrej povrch,ale hlavně tak je tam minimum cyklistů což je super a je tam i občerstvení u výrobny domácích knedlíků v Blučině kde se dá pohodlně zaparkovat... taky výhoda...
trasy
Autor: Hanka (30.08.2012)
trasy.nabruslich.cz/…
myslím, že tady si každý najde tu svoji :D
hezký den všem
Kam v zimě???
Autor: Marta (04.01.2013)
Neporadíte mi někdo jestli se dá bruslit v zimě v nějaké hale? Jsem z Chebu, ale nevím v našem kraji o ničem, kde trénovat.Prosím o info na email- Děkuji
Brusle pro začátečníky
Autor: Kamila (03.06.2013)
Ahoj, hezký článek. Chystám se začít bruslit. Můžete mi poradit nějaké brusle vhodné pro začátečníky. Docela se mi líbí tyto www.inline-store.cz/… ale jsou trochu drahé.