Intenzivní cvičení snižuje riziko rakoviny

Čím více a tvrději cvičíte, tím snižujete pravděpodobnost, že jednou vaše tělo podlehne rakovině. Tak by se mohl okomentovat výsledek finské studie, která se snažila najít spojitost mezi intenzitou cvičení a úmrtím na rakovinu. O studii, kterou zveřejnil British Journal of Sport Medicine, infomoval americký portál o zdraví a cvičení exercise.about.com.

Finští vědci sledovali celkem přes dva a půl tisíce můžů. Žádný z nich neměl podezření na rakovinu. Muže vědci sledovali průměrně déle než šestnáct let. Za celou dobu výzkumu zemřelo 181 mužů právě na rakovinu.

Intenzitu, s jakou muži při výzkumu cvičili, vědci měřili pomocí metody MET. Ta v celých číslech uvádí, jak jsou různá cvičení náročná. Hodnota 1 MET odpovídá odpočinku, hra na hudební nástroj je ohodnocená dvěmi MET, tenis, při kterém hráč hodně běhá, má hodnotu 6 MET, a tak podobně.

Ukázalo se, že mezi muži, jejichž intenzita cvičení byla v průměru vyšší než 5,2 MET, bylo daleko méně těch, kteří umřeli na rakovinu, než ve skupině, jejíž fyzická aktivita byla ohodnocena méně než 3,7 MET.

Těžko říct, zda se výsledek studie dá generalizovat i na ženy a zda se může říct, že cvičení může být prevencí proti rakovině. Je však možné, že tělo, které je v dobré kondici, je lépe vybaveno na boj proti těžké nemoci.

Co si myslíte vy?


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.