Jak správně sestavit tréninkový plán v posilovně?

Optimální skladba tréninku je závislá na našich cílech a potřebách. Jinak bude vypadat trénink, pokud chci zhubnout, a jinak, pokud chci nabrat svalovou hmotu, odlišný bude trénink rekreačního sportovce a vrcholového sportovce.

Proto je velice důležité si stanovit cíl svého snažení a uvědomit si, co od tréninku očekávám. Nám všem byly dány do vínku určité pohybové schopnosti, na které jsme v průběhu života pozapomněli – a naše tělo nám to potom negativně vrací v podobě nadváhy, ztráty svalové hmoty, špatné kondice, ztráty rovnováhy, zdravotních problémů aj. Aby tedy jakýkoli trénink v posilovně správně fungoval, měly by v něm být obsaženy všechny následující složky:

1. Rozvoj pohyblivosti – flexibilita a mobilita – jde o rozcvičení a zahřátí.

2. Zaměření na zdravotní aspekt člověka – CORE (střed těla) a zaměření na kompenzační cvičení – po zahřátí by mělo následovat cvičení na správné držení těla, na zpevnění středu těla apod.

3. Rozvoj koordinace a stabilita – CORE a uvědomění si sebe sama, následují opět cviky na zpevnění a posílení středu těla, různé balanční cviky apod.

4. Zvýšení svalové síly – nárůst svalové síly, zlepšení svalového tonu a svalová hypertrofie – čím více budete trénovaní, tím více vaše tělo vydrží, tzn. na začátku zvednete pouze kilovou činku, ale postupem času se dostanete k čím dál vyšší zátěži či výdrži.

5. Vytrvalostní složka tréninku – zlepšení srdeční činnosti, fyzičky či redukce hmotnosti (závisí na intenzitě) – tzv. kardio trénink (může být zaměřen na redukci hmotnosti, rozvoj vytrvalosti apod.)

6. Regenerace a uvolnění – dobytí baterek po tréninku, odpočinek – protažení, masáž, relaxace.

7. Podle cíle člověka se lze potom na některou z těchto oblastí zaměřit více.


Článek je z kampaně Hubneme do plavekByl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.