Jaké sporty jsou vhodné na odbourávání tuků? A záleží na tepu?

Na to, aby se uvolnila energie z tuků a ony se co nejefektivněji štěpily, potřebuje naše tělo větší přísun kyslíku. Tělo se nejlépe okysličuje při takovém pohybu, kdy zapojíme do hry celý pohybový aparát.

Není to tedy posilování, kdy se naopak soustředíme na procvičení konkrétní svalové partie, ale jsou to vytrvalostní sporty, mírné až střední intenzity, kdy se rozpohybuje celé tělo, a všechny používané svaly potřebují vyšší dávku kyslíku. Automaticky tedy máme přirozenou potřebu více dýchat, a tudíž dostávat do těla více kyslíku, který pak s krví putuje do všech používaných svalů.

K tomuto efektivnímu štěpení tuků však dojde až po delší době. Není to hned, jakmile činnost zahájím, ale obecně se uvádí minimálně 20 minut od počátku zatížení, kdy se svaly začnou okysličovat a tuky se stávají optimálním energetickým zdrojem. U trénovaného organismu se tuky začínají spalovat dříve než u netrénovaného. Pozor, intenzita pohybu nesmí být příliš vysoká, jelikož si potom tělo žádá větší přísun energie, a na to již tuky nestačí. Znovu tedy přicházejí na řadu cukry.

Vyberte si tedy aerobní aktivitu mírné až střední intenzity, která trvá minimálně 20 minut. Tato aktivita je většinou cyklický pohyb (chůze, jogging, jízda na kole, veslování, běžkování, plavání…), při kterém se příjemně potíte, jste lehce zadýchaní, ale stále můžete mluvit. Pokud byste si však sami chtěli vypočítat správnou hodnotu TF (tepové frekvence), při které nejefektivněji spalujete tuky a řídit se podle ní, zkuste to podle následujícího vzorečku:

220 - VÁŠ VĚK = max. TF (hodnota maximální tepové frekvence); z výsledného čísla potom určíme u žen 50–65 %, u mužů je výsledná hodnota o něco vyšší 55–70 %. Právě v tomto rozmezí by se potom měl daný člověk pohybovat, pokud chce zaútočit na tukovou tkáň.


Článek je z kampaně Hubneme do plavekByl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
http://metropoliscomix.com/
Autor: custom (17.09.2018)
Indian metropoliscomix.com/… , tablets for women .