Je rozdíl mezi pohybem pro muže a pro ženy?

Všechny sporty můžete vykonávat společně, s tím, že ženský i mužský trénink má svá specifika a na ta bychom měli brát ohled. To vám však nebrání v tom, být spolu ve stejný čas na stejném místě.

Nebudu zmiňovat sportovní hry, skupinové lekce či rekreační sporty, kdy je hlavním cílem radost z pohybu, soutěživost či vyplavení endorfinů. Pokud však budete chtít výsledky a efektivně tvarovat postavu či se zaměřit na jiné své nedostatky, budou se vaše cesty muset rozdělit. Už pouze fakt, že 80 % problémových partií u žen představují zadek, boky, břicho, eventuálně triceps, a 95 % problémových partií mužů jsou břicho a horní část těla, naznačuje, že každý bude potřebovat jiné zaměření tréninku.

Trénink žen a mužů je také vymezen anatomickými, fyziologickými a psychologickými rozdíly. Jen pro zajímavost: ženy mají v průměru menší výšku těla, asi o 6 %, a hmotnost nižší asi o 19 % než muži stejného věku. Také máme kratší končetiny než muži, užší ramena a širší boky – a z toho pro nás vyplývá první plus, kterým je z důvodu níže položeného těžiště lepší rovnováha a koordinace. Co se týká procentuálního složení těla, vyšší čísla mají muži. Množství tělesného tuku u žen středního věku je v průměru 22–26 % hmotnosti těla, u mužů 14–18 %. Svaly ženy tvoří v průměru 36 % celkové hmotnosti těla, u mužů asi 44,8 %. Množství tělesné vody u žen představuje 50–60 % celkové hmotnosti, u mužů 55–65 %.

Samozřejmě že i fyziologické rozdíly jsou značné. Ženy mají menší srdce a nižší tlak než muži, menší objem plic, a tudíž i nižší možnost transportu kyslíku krví. Máme nižší bazální metabolismus, což odpovídá menšímu množství svalové hmoty a menší výšce.

Při výběru sportů mají muži rozhodně navrch v rychlostně-silových disciplínách. Ženy jsou naopak obecně lepší v odvětvích, kde je potřeba vnímat rytmus a kde je zapotřebí větší pohyblivosti v kloubech, proto jim nedělá takové problémy tanec a třeba ani jóga.


Článek je z kampaně Hubneme do plavekByl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.