Jezdectví

Koně a jezdectví přitahují velké množství milovníků těchto zvířat. Jezdectví v sobě zahrnuje celou řadu různých disciplín, kdy každý jezdecký styl vyžaduje jiný způsob ovládání, pohyb koně i jezdce, jiné vybavení apod. Hlavní jezdecké disciplíny jsou drezura, parkur, dostihy, western a všestrannost.

Rozlišují se zejména dva typy ježdění - anglické a westernové. Do anglického ježdění patří disciplíny jako parkurové skákání, drezura, všestrannost, skok mohutnosti, vytrvalost nebo voltiž. Westernové ježdění holduje disciplínám odlišného typu jako je western horsemanship, wester pleasure, reining, trail, barrel racing a rodeo.

Parkurové skákání je jednou z nejoblíbenějších disciplín vůbec. Jedná se o typ jízdy, při které se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu se speciálními překážkami. Parkur souvisí s další disciplínou – drezurou – kůň musí být dobře vycvičený a musí také plně důvěřovat svému jezdci.

Jezdecké školy

V České republice je mnoho jezdeckých škol, které nabízejí výcvik pro lidi nejrůznějších věkových kategorií. Jezdectví má u nás silnou tradici, díky čemuž jsou i jezdecké školy na velmi solidní úrovni. Školy nabízejí výcvik ve více oblastech, nejoblíbenější jsou vyjížďky do přírody a parkurový výcvik. Instruktoři ale neučí zájemce pouze to, jak by měli na koních jezdit, je důležité znát i způsob, jakým se o koně starat, jaká jsou pravidla dané stáje a na škodu nejsou ani informace o koních jako takových.

Kdo může jezdit na koni

Jízda na koni je vhodná v podstatě pro každého, jezdectví se můžete věnovat již od poměrně útlého až do velmi pokročilého věku. Jízda může být zdrojem adrenalinu, nebo si můžete užívat poklidných projížděk. Jezdectví pomáhá lidem odreagovat se z každodenních stresů, pravidelným tréninkem ale získáte také pevnější figuru a porostou vám i svaly.

Co je pro jezdectví potřeba

Na jezdectví potřebujete speciální jezdecké oblečení a boty, popřípadě i helmu. Ostatní potřeby je možné si v drtivé většině stájí vypůjčit.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Další aktivity