Jezdectví - drezúra


Jezdectví - drezúra - ilustrační foto

Drezurní závod otestuje souhru koně a jezdce, jejich atletické schopnosti a především eleganci. Celkem 200 sportovců bude soutěžit o šest zlatých medailí v jezdeckých disciplínách během letošních olympijských her.

Základní informace

Místo konání: Greenwich Park
Datum konání: čtvrtek 2. srpna - čtvrtek 9. srpna
Medailové událostí: 2
Sportovci: 50

Jezdecký sport má tradici delší než 2000 let, kdy Řekové poprvé představili drezurní výcvik, který měl směřovat k optimální přípravě koně na válku. Klasická drezura je spojena se jménem Španělské jezdecké školy ve Vídni, která položila základ pro toto nádherné sportovní odvětví.

Základy

V moderních drezurních soutěžích, kůň a jezdec předvádějí řadu cviků známých jako drezurní zkoušky. Ty jsou prováděny v 60m x 20m aréně před porotou sedmi soudců, kteří udělují body za jednotlivé pohyby a celkové provedení a prezentaci dvojice.

Drezurní soutěž se skládá z družstev, a zahrnuje Grand Prix a Grand Prix Special a ze soutěže jednotlivců položku, která obsahuje Grand Prix, Grand Prix Special a Grand Prix freestyle. Týmové a individuální soutěže se počítají v jednom: skóre za jedno vystoupení jezdce a koně musí být započítáno do obou akcí.

V Grand Prix a Grand Prix Special, všichni jezdci a koně provádějí stejné testy. Po Grand Prix Special končí soutěž družstev. Nicméně, individuální závod pokračuje: 18 jezdců s nejlepšími výsledky na Grand Prix Special má nárok na účast v Grand Prix Freestyle, ve kterém jezdci provádějí vlastní freestyle prvky na hudbu. Skóre v tomto kole rozhodne o vítězi soutěže jednotlivců.

Olympijská drezura, historie a současnost

Jezdecký sport byl poprvé na programu OH v roce 1900 v Paříži, kdy se jely parkurové závody. Do roku 1912 pak měl přestávku a v roce 1912 na OH ve Stockholmu se poprvé jela drezura.

Spolu s ostatními jezdeckými soutěžemi, se bude drezurní soutěž konat v krásném prostředí Greenwich Park. Jeho kořeny sahají až do roku 1433, je to nejstarší královský park v Londýně, který je součástí oblasti Greenwich, byl zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: