Jóga + akrobacie = akrojóga

Chcete se na svět podívat z výšky a vzhůru nohama, polechtat svou bránici a najít si pár nových přátel v tělocvičně? V tom případě musíte vyzkoušet nový sportovní trend - kombinaci jógy a akrobacie zvanou akrojóga.

Jestli hledáte koktejl zábavy a relaxu se sportem, při němž si dáte pořádně do těla, jste na workshopu akrojógy na správné adrese. S překvapivou lehkostí a účinností totiž v sobě kombinuje na první pohled protichůdné složky, jako je zklidňující jóga, hravá akrobacie a relaxační thajská masáž.

„Místo činek prostě zdviháte lidi a během celé lekce se smějete. Vládne tam taková atmosféra, že se po skončení cvičení lidem ani nechce jít domů. Často se stává, že si pak spolu vyrazí na večeři nebo do sauny,“ popisuje atmosféru na workshopech americký lektor akrojógy Jacob Handwerker. „Snažíme se, aby se při cvičení lidé cítili šťastní a v klidu, a aby po cvičení cítili příval energie a endorfinů.“

JEDNA VELKÁ PÁRTY

Jednotlivé pozice se v akrojóze provádějí ve dvojicích i ve větších skupinách. Některé „živé obrazce“ se skládají i z padesáti a více lidí. Určitě si umíte živě představit, že při hromadných cvicích není nouze o vtipné situace. „Na lekce se hlásí partneři, kamarádi, ale i jednotlivci.

Člověk může přijít sám, důvěra mezi ním a ostatními se postupně buduje,“ rozptyluje trému zájemců o lekce akrojógy Jacob Handwerker. Při pohledu na efektně vypadající pozice máte možná pocit, že je tenhle druh pohybu určený výhradně pro zdatné sportovce. Tak to ale rozhodně není.

„Na workshopy chodí všechny možné věkové kategorie, teenagery počínaje a sedmdesátníky konče. Zúčastnit se může v podstatě každý, kdo je pohyblivý. Nemusíte mít určitý věk ani určitou konfekční velikost, přicházejí i lidé s nadváhou nebo ti, kteří nejsou příliš výkonnostně zaměření. Jedinou podmínkou je být pohyblivý a mít chuť do cvičení. Pokud se necítíte na akrobatické cviky, můžete se koncentrovat na začátečnické a terapeutické prvky.“

FILOZOFIE DOTEKU

V současné době existují dvě základní školy akrojógy – kanadská, která vznikla v roce 2001, a americká, která se prosadila zhruba o čtyři roky později. V začátcích šlo o malé skupinky nadšenců, dnes už po celém světě působí zhruba dvě stovky instruktorů. Nový styl jógy je nejvíc oblíbený v Evropě a ve Spojených státech, ale už se uchytil i v Asii a v Africe, například v Keni.

„Je to hodně o komunitě a o potkávání přátel. A taky o fyzickém kontaktu. Myslím si, že dotek, který není sexuálně podbarvený, v naší civilizaci dost chybí,“ načrtává filozofii akrojógy Jacob Handwerker.

Workshopy se konají i v České republice, například pod vedením první české akreditované lektorky Annie Svobodové. A pokud jste ochotni svoje zasvěcení do tohoto cvičení spojit s cestováním, můžete vyrazit třeba do Berlína nebo do Frankfurtu, kde je nabídka lekcí o poznání širší.


Fit s akrojógou

Akrojóga klade důraz na sílu, rovnováhu i ohebnost, takže se může stát ideálním nástrojem k vytvarování postavy. Procvičí celé tělo, svaly nohou a zejména pak svalstvo tělesného jádra, které je mimořádně důležité pro rovnováhu. Po lekci akrojógy cítí i zdatní sportovci, že jejich svaly právě dostaly pořádně zabrat.

„V poslední době se rozvíjí i specifický styl zvaný akrojóga fit. Je víc zaměřený na posílení svalů, ale pořád platí, že si při cvičení užijete spoustu zábavy,“ shrnuje Jacob Handwerker. Pokud máte zájem zúčastnit se workshopu přímo pod jeho vedením, nejbližší možnost budete mít v listopadu. Více na www.vnimejsvetelo.cz


Článek vyšel v časopise Dieta 10/2013.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.