Jóga

V józe je kladen důraz na plynulé přechody mezi jednotlivými pozicemi a na správnou techniku dýchání. Důležité jsou techniky pozic, jógové dýchání, relaxace a koncentrace, vnímání plynulosti pohybu a celkové uvědomování si sebe sama.

Původní záměr jógy měl náboženský význam, mělo dojít k dosažení vyšších duchovních hodnot pomocí meditace – nakonec i samotný překlad slova jóga znamená spojení s Bohem. Jóga pomáhá překonávat lidem vlastní ego a posouvá hranice lidských možností. Jóga má mnoho variant, mezi ty nejznámější patří např. Hatha jóga, Bhakti jóga, Džňána jóga, Rádža jóga, Karma jóga, Kundaliní jóga nebo Guru jóga. Z jógy vychází také její modernější forma, tzv. power jóga, část prvků přejala i metoda pilates.

Na co je jóga dobrá

Jóga nabízí duševní i tělesnou pohodu, harmonii a zklidnění. Cvičení jógy by mělo pomoci odbourat chronický stres, naučit vás relaxovat a načerpat novou energii. Cvičení jógy také vyrovnává svalové dysbalance, obnovuje přirozenou pružnost páteře a zlepšuje funkce srdce.

Stupně jógy

Už tisíce let existuje tzv. 8 stupňů jógy, od kterých se následně odvíjejí jednotlivé varianty jógy, formy se pak navzájem prolínají, jedna technika podporuje druhou.

Základní stupně jógy jsou:

  1. Všeobecné etické principy (jama)
  2. Pravidla morálky jedince (nijama)
  3. Cvičení jogových pozic (ásán)
  4. Jógové dechové techniky (pránajáma)
  5. Ovládnutí smyslů (pratjáhára)
  6. Koncentrace mysli (dhárana)
  7. Meditace (dhjána)
  8. Splynutí s Universem (samadhi)

Cvičení v praxi znamená zejména nácvik jednotlivých jógových pozic (Asány), procvičování různých metod relaxace (např. blesková relaxace, relaxace s napětím a uvolněním svalů, relaxace využívající účinku výdechu, relaxace autosugescí apod.) a základní dechová cvičení (Nádí Šódhana).

Kdo může jógu cvičit

Jógu může cvičit téměř každý, při zdravotních potížích je možné upravit cvičení na míru. Cvičení jógy není nutné omezovat ani v těhotenství, existuje speciální druh jógy určený pro budoucí maminky nazývaný gravijóga.

Co je ke cvičení jógy potřeba

Na cvičení jógy stačí běžná podložka a pohodlné oblečení. Jóga se většinou cvičí bez bot a nepoužívá se u ní žádné speciální náčiní.

Několik jógových cviků si můžete vyzkoušet podle návodu v článku Cviky jóga.

Kam jít cvičit jógu

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, kam chodíte cvičit, můžete si vybrat z následujícího seznamu:

Pro vyhledání kurzů v dalších městech využijte formulář pod článkem.


Další články k tématu


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Začátky
Autor: radka (14.04.2010)
Díky za informace, hlavně ty články s jednotlivými cviky mi moc pomohly. A jak jste na tom vy holky ? zkoušeli jste jógu, nebo raději aerobic ?
Re: Začátky
Autor: Linda (14.06.2011)
Díky moc, za informace, zkousela jsem jogu i power jogu a musim rict, ze mi pomohli uvonit se. Rada cvicim i sama rano doma. Jinak jsem našla na internetu docela fajn eshop s hudbou ke cvičení ( relaxacni-hudba.cz ). Doporucuju.
Re: Začátky
Autor: Lucie (15.10.2010)
Zkusila jsem power jogu a jsem nadsena.Pomohla mi trosku zklidnit mysl a uvolnit telo a protahnout svaly o kterych jsem nevedela. Doporucuji vsem,kdo maji moznost zkusit neco pro sve telo.
Super relaxační hudba
Autor: Linda.now (28.07.2011)
Ahoj, našla jsem výborné stránky s relaxační a meditační hudbou. Mají hudbu k tai chi, reiki, józe. Opravdu dobré.

www.relaxacni-hudba.…
Jóga ve Zlíně
Autor: JÓGA ZLÍN (18.06.2013)
Pokud jste ze Zlína nebo jeho okolí, můžete si vybrat lekci na: www.jogazlin.cz/ a pocítit tak blahodárné účinky na vlastní kůži i pod ní :-)
super web
Autor: Milan (17.06.2014)
Pokud chcete detailní informace o józe tak doporučuji jógový rozcestník www.yogapoint.cz
Zacatky
Autor: Martina (29.02.2016)
Na zacatky jsou super videa na YT (joga z obyvaku) nebo dobrou jogu pro zacatecniky maji ve studiu www.jogaletna.cz
Jak dosáhnout skvělé postavy
Autor: Demi (14.02.2017)
Ahojky, skvělé cviky a hlavně rady ohledně cvičení, výživy a zdravého životního stylu najdete na youtube "Fitness Demi"