Kalanetika

Kalanetika byla dříve velmi vyhledávanou aktivitou, v dnešní době ji trochu zastiňují jiné druhy cvičení jako aerobic, pilates či power jóga, nicméně stále patří mezi oblíbené sporty a můžeme se s ní setkat v různých úpravách a pod jinými názvy (například slow body – pomalé tělo). Kalanetika je sportem, který je založen na posilování ve statických polohách. Jeden cvik se skládá z malých plynulých pohybů, které mnohokrát opakujeme. Cviky většinou nejsou těžké, vyžaduje se ale jejich precizní provedení.

Hodina kalanetiky se skládá z úvodního uvolnění a strečinku, který trvá přibližně 15 minut, následuje samotné formování postavy a na závěr se provádí relaxace. Kalanetika může být také doplněna o rehabilitační cviky.

Cvičení je založené na svalovém stahování a protahování zároveň, tímto způsobem se svaly posilují a zvýší se tak pružnost celého těla. Kalanetika se může cvičit s hudbou či bez ní, pokud si vyberete cvičení s hudbou, je lepší hudba spíše pomalejší, relaxační, aby vás zbytečně nenutila dělat rytmické neúčelné pohyby. Pro tento typ cvičení je nutné, abyste se ve skupině nesrovnávali s ostatními a cvičili vlastním tempem.

Kdo může kalanetiku cvičit

Kalanetika je přínosná pro všechny věkové skupiny, pro muže i ženy. S cvičením není nutné přestat ani v těhotenství, kdy kalanetika může pomoci zpevňovat svaly, které usnadňují porod. Vhodnější je ale speciální kalanetika pro těhotné a samozřejmostí je konzultace s lékařem, který určí, zda a případně od kdy žena může cvičit. Kalanetika také neobsahuje poskoky ani náročnou choreografii, je proto vhodná i pro méně zdatné zájemce či seniory.

Na co je kalanetika dobrá

Kalanetika je vynikající cvičení pro zpevnění těla, hubnutí a také pro ty, kteří mají problémy se zády. Zaměřuje se na celé tělo a vytvarovat tak můžete i problematické partie, na které byste se při jiném cvičení nemohli zaměřit. Cvičením se nejen výborně uvolníte, zpevníte si celou postavu a naučíte se vnímat vlastní tělo, kalanetika vám také dodá potřebnou energii a chuť do života.

Co je pro cvičení kalanetiky potřeba

Cvičit kalanetiku je poměrně nenáročné. Většinou se nepoužívají žádné speciální náčiní, nutnou součástí cvičení je podložka a pohodlné volnější oblečení.

Kam jít cvičit kalanetiku

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, kam chodíte cvičit, můžete si vybrat z následujícího seznamu:

Pro vyhledání kurzů v dalších městech využijte formulář pod článkem.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
To není pravda
Autor: Šárka (10.05.2009)
Není pravda,že se kalanetika může cvičit i v těhotenství.Později ano,ale v prvních třech měsících v žádném případě!!!
Re: To není pravda
Autor: Bára - www.ocviceni.cz (12.05.2009)
Kalanetika se v těhotenství cvičit může, ale máte pravdu, že informace v článku mohla být kvůli stručnosti pro někoho trochu matoucí. Děkujeme za upozornění, informaci o kalanetice pro těhotné jsme rozšířili.
Re: Re: To není pravda
Autor: Bo (02.12.2009)
cvičím kalanetiku už několik let, teď jsem těhotná a ráda bych věděla, které cviky mám z hodinového programu vynechat, mohla by jste mi poradit? děkuji
Re: Re: Re: To není pravda
Autor: PetrM (23.03.2010)
To se prosím raději poraďte se svým lékařem.
Re: To není pravda
Autor: Alena (20.04.2012)
Ani po 3. měsíci ne, v žádným případě. Těhotný nemají posilovat břicho. Mají se naučit zpevnit svaly a stejně tak je povolovat, ale posilovat, natož pak podle principu kalanetiky, ani omylem
Hladam DVD kalanetika
Autor: Nina (01.08.2010)
Ahoj baby :-) Hladam dvd kalanetika s lenkou malou, neviete mi niekto poradit???
kalanetika
Autor: igor (29.08.2010)
kalanetika je super, trochu jí konkuruje pilates, myslím, že se dá obojí propojit... Je to sport, kdy nemusíte ani tolik doplňovat jídelníček o potravinové doplňky apod. Ale třeba vitamíny od farmaxu se hodí vždy.
Autor: Aneta (30.12.2010)
Ahoj, tady odkaz na nový web se zajímavými slevami až 90% na sportovní aktivity (www.sportmart.cz ). Omlouvám se za "komerční příspěvek", ale jako sportovci tam možná najdete právě to, co hledáte. Díky
kalanetika
Autor: dibalova@seznam.cz (03.03.2011)
jak často se muže kalanetika cvičit
Re: kalanetika
Autor: Jitulka (08.06.2011)
Klidne kazdy den
kalanetika
Autor: Jeny (20.10.2011)
ahoj jsem od 16 let nemocná mám roztroušenou sklerósu jsem často moc unavená a tak na pohyb nemám náladu dnes je mi 30 let a za tu dobu jsem dost přibrala vážím při výšce 159 74 kg což vypadám jako koule ale jediné co mě tolik neunaví je kalanetika jsem doma v invalidním důchodu již 8 let a já cvičím kalanetiku několikrát během dne po intervalech asi tak 10 minut 4 krát denně jsem zvědavá jestli zhubnu doporučuji tuto variantu lidem kteří z jakého koliv důvodu nemohou cvičit a opravdu to funguje je skvělá pěkný den Jeny
Lépe čtěte
Autor: Lucie (08.02.2012)
To Šárka - pokud by jste lépe četla, ušetřila by jste si komentář :)))

S cvičením není nutné přestat ani v těhotenství, kdy kalanetika může pomoci zpevňovat svaly, které usnadňují porod. Vhodnější je ale speciální kalanetika pro těhotné a samozřejmostí je konzultace s lékařem, který určí, zda a případně od kdy žena může cvičit

Předchozí Další
Jak vypadat skvěle na fotce?

Jak vypadat skvěle na fotce?

Dcera jela poprvé na tábor! Aneb jak jsem překročila svůj stín

Dcera jela poprvé na tábor! Aneb jak jsem překročila svůj stín

Meruňkový perník

Meruňkový perník

Co víte a nevíte o depilaci?

Co víte a nevíte o depilaci?

O úrodu se nám letos postarají včely

O úrodu se nám letos postarají včely